Szwajcarski rynek pracy wrócił po szoku pandemicznym w 2020 roku do normalności. Tak wynika z najnowszych danych firmy Von Rundstedt, która wspiera bezrobotnych w poszukiwaniu nowej pracy. Niektóre statystyki są nawet lepsze niż w silnych gospodarczo latach przed pandemią. Część branż poszukuje intensywnie personelu.
Dobra sytuacja rynku pracy jest odczuwalna już od lata. Tylko 23% zwolnień jest spowodowanych redukcją miejsc pracy. W porównaniu z rokiem poprzednim, gdy zanotowano 43% wynik, to ogromna różnica. Wynik z 2021 roku jest na poziomie 2019 i 2018 roku. Najczęstszym powodem zwolnień była restrukturyzacja (44%).
Pracownicy sami decydują się na zmianę zatrudnienia
Gdy tylko braki specjalistów i fachowców stają się poważne, wzmacnia to pozycję osób zatrudnionych. Ci często sami decydują się na zmianę pracodawcy, co zapewnia im lepsze zarobki. Od zeszłorocznego lata taka sytuacja ma coraz częściej miejsce.
Z kolei osoby zwolnione szybciej znajdują pracę. Okres poszukiwania pracy skrócił się ze średnio 6,9 miesięcy do 5,3 miesięcy. To znaczny spadek, na którym korzystają wszystkie grupy wiekowe. Co ciekawe sytuacja poprawiła się szczególnie dla osób powyżej 50 roku życia. Okres poszukiwania zatrudnienia w tej kategorii wiekowej skrócił się ze średnio 8,3 miesięcy do 6,9 miesięcy. Wynik ten jest niższy niż w 2019 roku. Tylko 31% osób zwolnionych ma powyżej 50 roku życia. Co także jest lepszym wynikiem niż w 2020 roku.
Do tego w przeciwieństwie do lat poprzednich osoby powyżej 50 roku życia, które po zwolnieniu znajdują nową pracę, nie otrzymują mniejszego niż dotychczas wynagrodzenia. To ma związek z brakiem specjalistów i fachowców. Pracodawcy są bardziej skłonni zapewnić lepsze warunki i zarobki, by tylko zdobyć pracownika.
Źródło: blick