To już koniec! Szwajcaria znosi obostrzenia!

Obostrzenia w Szwajcarii

Szwajcaria kończy z restrykcjami! Rząd zadecydował o zniesieniu wszystkich obostrzeń pandemicznych.

Zbliża się koniec reżimu koronawirusowego w Szwajcarii. Od 3 lutego w kraju nie ma już obowiązku pracy zdalnej, a jedynie zalecenie home office. Pracodawcy muszą jednak dalej chronić swoich pracowników przed zakażeniem. Obowiązek zakrycia ust i nosa w miejscu pracy pozostaje utrzymany. Od 3 lutego nie ma już także kwarantanny dla osób, które miały kontakt z zakażonymi koronawirusem.

Kolejne kroki ku normalności

Bundesrat przedstawił dwa warianty znoszenia obostrzeń.

Wariant 1

Możliwe jest zniesienie wszystkich zasad koronawirusowych jednocześnie, już 17 lutego. Oznacza to, że mieszkańcy kraju nie musieliby:

  • przedkładać certyfikat covidowy w restauracjach, na eventach, w placówkach kultury i miejscach spędzania wolnego czasu,
  • zakrywać ust i nosa w transporcie publicznym, sklepach i innych zamkniętych przestrzeniach publicznych,
  • ograniczać spotkań prywatnych,
  • wnioskować o zgodę na organizację wydarzeń masowych.

Ale uwaga! Obowiązek izolacji dla osób chorych na koronawirusa pozostanie utrzymany!

Takie kroki związane są z ryzykiem epidemiologicznym. To postępowanie jest więc możliwe, tylko jeśli Szwajcaria przekroczy szczyt fali koronawirusa. Odporność społeczeństwa musi być bardzo wysoka, a liczba zakażeń i hospitalizacji musi spaść.

Do tego podjęte muszą zostać kroki w celu ochrony osób zagrożonych zakażeniem. Bundesrat konsultuje z władzami kantonów nakaz zakrycia ust i nosa w transporcie, handlu detalicznym i placówkach służby zdrowia.

Wariant 2

Jeśli sytuacja epidemiologiczna będzie 16 lutego niepewna, Bundesrat będzie stopniowo znosił obostrzenia.

W takiej sytuacji 17 lutego nastąpi:

  • Zniesienie obowiązku przedłożenia certyfikatu covidowego w restauracjach, na eventach, w placówkach kultury i spędzania wolnego czasu. W restauracjach obowiązywałby nakaz zajęcia miejsca siedzącego,
  • Zniesienie ograniczeń spotkań prywatnych,
  • Zniesienie obowiązku otrzymania zezwolenia na organizację wydarzeń masowych na świeżym powietrzu. Kantony mogłyby same wprowadzić taki obowiązek,
  • Wprowadzenie zasady 2G (zaszczepiony lub ozdrowieniec) w miejscach, gdzie dotychczas obowiązywała zasada 2Gplus (zaszczepiony lub ozdrowieniec plus test).

W kolejnym kroku zniesione zostałyby następujące obostrzenia:

  • Obowiązek zakrycia ust i nosa,
  • Zasada 2G,
  • Obowiązek posiadania zezwolenia na organizację wydarzeń masowych w pomieszczeniach zamkniętych.

Łagodniejsze zasady wjazdu do kraju

Bundesrat zaproponował także, by wjazd do kraju nie był związany z zasadami sanitarnymi. Oznacza to, że obowiązek testowy dla osób niezaszczepionych i niebędących ozdrowieńcami, jak i pobieranie danych wjeżdżających mają zostać zniesione.

Decyzja zapadnie 16 lutego

Wszystkie propozycje Bundesrat wyśle teraz do konsultacji do władz kantonów, partnerów społecznych, komisji parlamentarnych i związków, które mają do 9 lutego czas, by wyrazić swoją opinię. Bundesrat ogłosi ostateczną decyzję 16 lutego.

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!