Ze wstępnych danych wynika, iż w grudniu 2021r. w ramach Kurzarbeit pracowało 47 299 osób. Jeśli jednak założymy, że ostateczna liczba będzie podobna do tej z listopada, to w ciągu całego zeszłego roku liczba osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin zmniejszyła się aż o około 350 000. W czwartym kwartale zarejestrowanych do Kurzarbeit było 177 000 osób. Z tej pomocy korzystało jednak około 100 000 osób. Sporo firm dla bezpieczeństwa złożyło wnioski o Kurzarbeit dla swoich zatrudnionych, jednak dzięki dobrej sytuacji gospodarczej nie musiały korzystać z tego rozwiązania.
Spadek osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin najbardziej zauważalny był w turystyce. Z początkiem 2021 r. w tej branży Kurzarbeit dotknęło miedzy 110 000 a 120 000 pracowników. W czwartym kwartale ta liczba spadła do 36 000 osób. Podobnie sytuacja wyglądała w handlu, gdzie najpierw ponad 120 000 zatrudnionych pracowało w skróconym wymiarze godzin, a z końcem roku było ich już tylko 23 000.
Średnio pracownik w Austrii pracował w ramach Kurzarbeit około czterech miesięcy, w turystyce było to znacznie dłużej, bowiem około pół roku (187 dni).
Obiecująca przyszłość
W tym roku liczba osób pracujących na Kurzarbeit również powinna spaść. Obecnie wstępnie zarejestrowanych do pracy w skróconym wymiarze godzin jest 170 000 pracowników.
W poprzednim roku wypłacono firmom 3,7 mld euro na ten cel. Od początku pandemii jest to już 9,2 mld euro.
Pomimo spadku zatrudnionych na Kurzarbeit rząd zdecydował o podwyższeniu górnej granicy wypłat Kurzarbeitergeld z 2 do 3 miliardów euro. Wynika to z faktu, że w piątym etapie pracy w skróconym wymiarze godzin zatwierdzono już wiele wniosków, które nie zostały jeszcze ostatecznie rozliczone. W związku z tym należy spodziewać się zwiększenia zatwierdzonej kwoty. Ministerstwo jest jednak zdania, iż ta suma nie zostanie do końca wyczerpana.
W następnych dniach ogłoszone zostanie odpowiednie rozporządzenie dotyczące podwyższenia tej granicy.
Źródło: krone