Podwyżka emerytury
20 mln emerytów w Niemczech w końcu otrzyma wyższą emeryturę. Od lipca ta wzrośnie na wschodzie kraju o 6,12%, a na zachodzie o 5,35%. Nowa stawka ma obowiązywać do 1 lipca 2024 roku.
Kinderbonus
Razem ze świadczeniem Kindergeld w lipcu wypłacony zostanie także Kinderbonus w ramach pakietu pomocowego, Entlastungspaket. Dodatek ma wysokość 100 euro i nie jest wliczany do świadczeń socjalnych. Wlicza się jednak do kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci (niem. Kinderfreibetrag).
Sofortzuschlag
Sofrtzuschlag będzie wynosił miesięcznie 20 euro na dziecko. Będzie wypłacany potrzebującym pociechom uprawnionym do pobierania świadczeń socjalnych według 2 i 12 księgi niemieckiego kodeksu prawa socjalnego (niem. Sozialgesetzbuch), prawa Asylbewerberleistungsgesetz, Kinderzuschlag lub dodatkowych świadczeń na utrzymanie według prawa Bundesversorgungsgesetz. Celem dodatku jest uchronienie dzieci i młodzieży przed ubóstwem.
Dodatek dla bezrobotnych
Osoby dorosłe pobierające zasiłek dla bezrobotnych (niem. Arbeitslosengeld II), zabezpieczenie podstawowe (niem. Grundsicherung) lub pomoc społeczną (niem. Sozialhilfe) otrzymają w lipcu 2022 jednorazowy bonus finansowy. Jego wysokość wyniesie 200 euro. Z kolei bezrobotni otrzymujący Arbeitslosengeld I mogą liczyć na 100 euro.
Podwyżka Mindestlohn
Ustawowa płaca minimalna wzrośnie 1 lipca z 9,82 euro na godzinę do 10,45 euro na godzinę. Z kolei już 1 października Mindestlohn wyniesie aż 12 euro na godzinę.
Ceny prądu
Od 1 lipca z rachunków za prąd zniknie opłata EEG-Umlage. Ta wynosiła 3,72 centa za kilowatogodzinę.
DHL podwyższa ceny
Od lipca klienci prywatni zapłacą za wysłanie paczki firmą DHL więcej. Podwyżka ceny dotyczy praktycznie wszystkich wielkości przesyłek, poza paczką o wadze ponad 5 kg. Jej wysyłka będzie o 0,50 euro tańsza.
Średnia wysokość czynszu
Miasta i gminy z ponad 50 tys. mieszkańców będą od 1 lipca zobowiązane do stworzenia wykazu przeciętnych wysokości czynszu. Dzięki temu najemcy będą mogli łatwiej porównywać wysokość swoich opłat z obowiązującą średnią.
Podatek gruntowy
Już w 2025 roku w życie ma wejść reforma podatku gruntowego (niem. Grundsteuer). By do tego doszło, najpierw właściciele wszystkich nieruchomości oraz działek muszą złożyć do 31 października do urzędu Finanzamt odpowiednie deklaracje. Na ich podstawie urząd na nowo ocenią wszystkie działki.
Zwrot urządzeń elektronicznych w supermarketach
Od 1 lipca supermarkety i dyskonty muszą przyjmować zwroty urządzeń elektronicznych. Jednak tylko, jeśli kilkukrotnie w roku sprzedają takie towary, a wielkość sklepu przewyższa 800 m2.
Zwrot butelek jednorazowych
Od 1 lipca w Niemczech nie mogą być już sprzedawane napoje bez kaucji. Wszystkie butelki, nawet te jednorazowe, muszą być objęte kaucją. Wyjątek dotyczy jedynie napojów mlecznych w plastikowych butelkach i puszkach. Producenci tych towarów mają czas na wprowadzenie kaucji do 2024 roku.
Prawo jazdy
Do 19 stycznia 2033 wszyscy mieszkańcy Niemiec mają posiadać prawo jazdy w wersji zgodnej z wytycznymi Unii Europejskiej. Oznacza to, że miliony kierowców, musi wymienić swoje prawo jazdy.
Do 19 lipca muszą zrobić to osoby urodzone między 1952 a 1958 rokiem.
System ADAS
W celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach od 5 lipca wszystkie nowe typy pojazdów muszą posiadać systemy wsparcia kierowców ADAS.
Rozwiązywanie umów online
Od 1 lipca osoby, które będą chciały rozwiązać umowy online, zrobią to szybciej i łatwiej. Usługodawcy zostali bowiem zobowiązani do umieszczenia na swoich stronach dobrze widocznego przycisku, który umożliwi zakończenie umowy.
Szczepienia na odrę
Kończy się okres przejściowy dla osób uczęszczających lub pracujących w niemieckich szkołach i przedszkolach. Ci do 31 lipca 2022 muszą się zaszczepić na odrę. Jeśli tego nie zrobią, dzieci mogą otrzymać zakaz uczęszczania do placówki a zatrudnieni pracy w placówce. Do tego winnym grozi grzywna do 2500 euro.
Darmowe testy na koronawirusa
Testy na koronawirusa, które można wykonać samemu, nie będą od lipca już darmowe. Ich cena wyniesie 3 euro.
Źródło: mdr