Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kryzys energetyczny: “Szwajcaria marnuje jedną trzecią prądu”

oszczędzanie energii

Federalny Urząd ds. Energetyki (Bundesamt für Energie) przedstawił Radzie Federalnej ile prądu Szwajcaria mogłaby zaoszczędzić do 2030 roku. Ponadto urząd opisał sposób na oszczędzanie energii i to bez wprowadzania nowych przepisów prawnych albo utraty komfortu.

Według Federalnego Urzędu ds. Energetyki (BFE) zużycie prądu w Szwajcarii mogłoby zostać obniżone o 25% do nawet 40%. Aby ten cel osiągnąć przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe i władze musiałyby w pełni wykorzystać możliwości techniczne. Oznacza to, że w pierwszej linii wymienione powinny zostać wszystkie urządzenia elektroniczne, które pożerają za dużo prądu. Przykładowo ogrzewanie elektryczne, pompy obiegowe, pompy ciepła, sprzęty gospodarstwa domowego, bojlery, oświetlenie, silniki elektryczne, wentylatory i systemy chłodnicze.

Zmniejszenie zużycia energii dzięki postępowi technicznemu

Pomysł nie jest nowy, ponieważ już w 2011 roku Szwajcarska Agencja ds. Efektywności Energetycznej (Schweizerische Agentur für Energieeffizienz) obliczyła, że dzięki postępowi technicznemu do 2035 roku zużycie energii w Szwajcarii mogłoby zostać obniżone o 36%.

“Jedna trzecia prądu jest marnowana”, mówi Felix Nipkow z Szwajcarskiej Fundacji Energetycznej (Schweizerische Energiestiftung). Fundacja angażuje się w efektowne zastosowanie energii i wspieranie odnawialnych źródeł energii.

W swoim raporcie Federalny Urząd ds. Energetyki tłumaczy, że dzięki bardziej efektywnemu zastosowaniu prądu, bezpieczeństwo w zaopatrzeniu mogłoby zostać zagwarantowane.

Środki zaradcze z dużym potencjałem

Największe oszczędności mógłby przynieść przemysł, który jest odpowiedzialny za jedną trzecią zużycia energii w Szwajcarii. Dzięki nowoczesnym silnikom elektrycznym, pompom, wentylatorom i systemom sprężonego powietrza roczne oszczędności prądu byłyby ogromne.

Według Conrada Brunner, przedstawiciela Agencji ds. Efektywności Energetycznej nawet krótkoterminowo takie zmiany przyniosłyby wysokie oszczędności i mogłyby być realną pomocą wobec zagrożenia niedoboru energii elektrycznej tej zimy.

Pozytywy wysokich cen

Także w gospodarstwach domowych istnieje wiele możliwości na oszczędzanie prądu. Jeśli wszyscy właściciele domów wymieniliby przestarzałe lodówki, zamrażarki, suszarki, piekarniki i pralki na bardziej nowoczesne urządzenia, rocznie można byłoby zaoszczędzić nawet od 4,5 do 5 terawatogodzin.

“Wysokie ceny są wprawdzie bolesna dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, ale mają też pozytywny efekt: Zachęcają ludzi do oszczędzania prądu i inwestowania w efektywność. Szansa na to, że inwestycje będą opłacalne, wzrosły”, informuje Felix Nipkow.

Źródło: SRF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!