Na czym polega upadłość konsumencka?
Zwykle upadłość jest kojarzona z przedsiębiorstwami, niemniej jednak mogą skorzystać z niej również osoby prywatne. W tym przypadku zastosowanie ma upadłość konsumencka, która opisana jest w polskich przepisach prawa.
Upadłość konsumencka umożliwia osobom zadłużonym oddłużenie, a przez to częściowe albo nawet całościowe umorzenie posiadanych zadłużeń.
Celem upadłości jest pomoc w wyjściu z długów, która bez takiego wsparcia może być bardzo trudna, a niekiedy niemożliwa. Właśnie dlatego jest ona obecnie często wybierana przez osoby zadłużone, które wpadły w tarapaty finansowe i nie mogą z nich wyjść.
Upadłość konsumencka – zasady
Procedura upadłości konsumenckiej możliwa jest do przeprowadzenia w przypadku osób posiadających status konsumentów oraz z niewypłacalnością sięgającą minimum 3 miesięcy.
Aby z niej skorzystać, konieczne jest przygotowanie wniosku do sądu o ogłoszenie upadłości. We wniosku tym wypisuje się dokładne informacje dotyczące posiadanych długów, majątku. Następnie wniosek jest sprawdzany przez sąd i gdy spełnione zostaną odpowiednie wymogi, upadłość jest ogłaszana.
W ramach upadłości ustanawiany jest syndyk, który zarządza masą upadłościową, czyli majątkiem należącym do osoby zadłużonej. Z niego opłaca się długi.
Jednocześnie na skutek upadłości dochodzi do zatrzymania procesów windykacyjnych, komorniczych.
Gdzie szukać pomocy w dziedzinie upadłości konsumenckiej?
Gdy planowana jest upadłość konsumencka Katowice – https://upadlosci-ekspert.pl/upadlosc-katowice/ to jedno z wielu miast, gdzie dzisiaj zadłużone osoby mogą skorzystać z fachowego wsparcia prawników posiadających wiedzę i doświadczenie w dziedzinie prawa upadłościowego.
Najlepiej wybrać kancelarię prawniczą, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Wówczas jej prawnicy będą mogli przeanalizować dokładnie sytuację, w której znalazł się konsument, a następnie mogą zalecić, jak postąpić, aby łatwiej wyjść z długów.
W przypadku upadłości konsumenckiej pomoc polega wtedy na przygotowaniu niezbędnej dokumentacji dla klienta oraz na złożeniu jej w sądzie. Następnie prawnik może nadzorować cały proces oraz reprezentować klienta w sądzie i w kontaktach z syndykiem.
Więcej informacji można uzyskać już teraz na stronach internetowych kancelarii radcowskich i adwokackich specjalizujących się w upadłości konsumenckiej.
/Materiał partnera/