Nalepka jest tym razem purpurowa i kosztuje 96,40 euro dla samochodów i 38,20 euro dla motocykli na rok. Tym samym cena za 2023 wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o 2,8%. Dostępne są także winiety na 10 dni w cenie 9,90 euro dla samochodów i 5,80 euro dla motocykli oraz winiety dwumiesięczne, za które zmotoryzowani zapłacą 29 euro (samochody) bądź 14,50 euro (motocykle). W Austrii winiety są obowiązkowe nie tylko dla samochodów osobowych i motocykli, ale także dla lekkich kamperów.
Dotychczasowa winieta ważna do 31 stycznia
Stara winieta o kolorze morelowym jest ważna do 31 stycznia 2023 roku. Nowa purpurowa winieta utraci swoją ważność dokładnie rok później, czyli 31 stycznia 2024 roku. Nową winietę można nabyć w punktach poboru opłat drogowych, ÖAMTC, ARBÖ, ADAC i w wybranych trafikach i na stacjach benzynowych. Tam kierowcy mogą również nabyć od 3 grudnia internetową winietę, która stanowi większość wszystkich sprzedanych winiet rocznych (67%). Jednak winiety zakupione online są ważne dopiero 18 dni od daty ich nabycia.
Gdzie umiejscowić winietę?
Uczestnicy ruchu drogowego muszą przykleić winietę do lewej krawędzi przedniej szyby lub za lusterkiem wstecznym, tak aby była dobrze widoczna. “Podczas przyklejania winiety szyba samochodowa powinna być czysta, sucha i odtłuszczona. W temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza winieta może nie mieć dobrej przyczepności. W przypadku, gdy winieta się odklei i się uszkodzi, staje się nieważna”, tłumaczy prawnik ÖAMTC Ursula Zelenka.
Kierowcy bez ważnej nalepki Pickerl muszą liczyć się z karą o wysokości 120 euro. Aby winieta nie została uszkodzona już podczas naklejania Zelenka radzi, aby przykleić ją w garażu lub po dłuższej podróży, ponieważ szyba wtedy jest nagrzana.
Folia zewnętrzna z numerem seryjnym stanowi dowód zakupu i powinna być przechowywana. Dzięki niej w razie wypadku można ubiegać się o winietę zastępczą.
Źródło: Kronen Zeitung