Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kontrahent nie płaci – co można z tym zrobić? Metody windykacji

Problem z uzyskaniem zaległych płatności z faktur to standardowa trudność w polskich firmach. Niestety zdarza się nawet najlepszym i największym przedsiębiorstwom. Z tego względu warto znać podstawowe metody windykacji i dochodzenia należności. Okazuje się, że można zrobić to nie tylko drogą sądową, ale również całkowicie polubownie. Wiele zależy od dopasowania działań do specyfiki konkretnej sytuacji.

Chcesz działać szybko, łagodnie i bez sądu? Windykacja miękka

Wszystko zaczyna się od windykacji miękkiej, którą określa się także jako polubowną i przedsądową. Chodzi tutaj o wszelkie działania mające na celu odzyskanie płatności bez angażowania sądu czy komornika. Będą to zarówno wszelkie maile z przypomnieniem o płatności, telefony, wiadomości, jak i przedsądowe wezwania do zapłaty. Oczywiście wszystko możemy zrobić samodzielnie… jednak nie zawsze będzie to dobra decyzja.

Polubownie, ale ze wsparciem 

Kluczem do sukcesu jest skorzystanie z właściwych środków. Windykacja miękka często wymaga czegoś więcej niż wytrwałości. Jej istotą jest użycie sprawdzonych metod wpływu psychologicznego, a także zastosowanie odpowiednich technik negocjacyjnych. Dlatego większość przedsiębiorców decyduje się skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej. Jak to działa?

Przykładowo, kancelaria RPMS: https://rpms.pl/windykacja/, prezentuje na swojej stronie dwie drogi: najpierw windykację miękką, a potem (opcjonalnie) twardą, czyli sądową. Podstawą jest więc kompleksowy zakres usług, w ramach którego otrzymamy:

  • bezpłatną analizę wstępną naszej sprawy – dowiemy się czy mamy podstawy do walki o spłatę;
  • działania miękkie – czyli m.in. wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty z pieczęcią kancelarii prawnej, co w ponad 70% przypadków daje efekt natychmiastowej regulacji zadłużenia i pozwala zachować dobre relacje biznesowe z kontrahentem;
  • działania twarde – jeśli dłużnik jest nieugięty, kancelaria składa pozew i reprezentuje nas w postępowaniu sądowym. 

Wolisz zdecydowane działania lub straciłeś już nadzieję? Windykacja twarda 

Czasem windykacja sądowa to konieczność. Gdy dłużnik zalega ze spłatą, nie chce negocjować, lub nagminnie uchyla się od uregulowania długu, nie warto zwlekać. Inaczej ryzykujemy przedawnieniem, które obecnie wynosi 6 lat. Jednocześnie dla roszczeń o świadczenie okresowe, np. odsetki i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, termin przedawnienia wynosi tylko 3 lata (!).

Dlatego przedsiębiorcy powinni dbać o swoje interesy i reagować jak najszybciej. Zwlekanie ze spłatą może być pewną formą taktyki ze strony dłużnika. A skuteczna windykacja jest procesem złożonym i często wieloetapowym. Im wcześniej podejmiemy stosowne kroki, tym większe szanse na odzyskanie długu.

W przypadku windykacji twardej lepiej zasięgnąć pomocy prawnika. Choć możemy samodzielnie dochodzić swoich praw, to często będzie to zadanie zbyt czasochłonne i zwyczajnie nieopłacalne. W obliczu ogromnej liczby firm windykacyjnych wciąż największe szanse na kompleksową i fachową obsługę dają właśnie kancelarie prawne. 

Przeprowadzają nie tylko precyzyjną analizę sprawy, ale również są wyjątkowo skuteczne. Kancelaria windykacyjna składa się z zespołu ekspertów od prawa oraz technik negocjacji i mediacji. 

Jeżeli działania miękkie nie dadzą skutku, prawnicy przechodzą do etapu windykacji twardej, prowadząc ją aż do ostatecznego zakończenia sprawy. W ramach tego dokonują pełnej analizy procesowej, składają pozew, reprezentują klienta w postępowaniu sądowym, a finalnie nadzorują egzekucję należności przez komornika sądowego.

Zdjęcie: Materiały prasowe
/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!