Koszty opieki zdrowotnej wciąż rosną. Po wzroście o 2,6% w 2022 r., w pierwszym kwartale 2023 r. nastąpił wzrost o 3,4%. To zła wiadomość dla ubezpieczonych. Do 2024 roku prawdopodobnie trzeba liczyć z ponownym wzrostem składek.
„Składki idą w parze z kosztami. Rosnące koszty doprowadzą również do wzrostu składek – powiedział Thomas Christen, zastępca dyrektora BAG na koniec rozmowy medialne jFederalnego Urzędu Zdrowia Publicznego (Bundesamt für Gesundheit BAG) w Bernie.
Nie można jeszcze oszacować, o ile wzrosną składki w przyszłym roku. Wiadomo jednak, że wzrost kosztów odbije się na wysokości składek, bo wyczerpały się rezerwy w towarzystwach ubezpieczeniowych.
Wzrost składki o ponad 6%?
Według BAG ubezpieczyciele zdrowotni musieli skorzystać z rezerw ze względu na wysokie straty w ubiegłym roku. Według Christena łączne rezerwy wynoszą obecnie 8,5 mld CHF, co tym samym oznacza, że spora część zapasów zniknęła.
Dlatego: „Niestety nie można wykluczyć, że jesienią może dojść do ponadprzeciętnego wzrostu składki” – mówi Christen. Oznacza to, że składki prawdopodobnie wzrosną średnio o ponad 6%.
Pandemia wciąż wywiera wpływ
Jednym z powodów wzrostu kosztów jest nadal kryzys związany z koronawirusem. W 2022 roku koszty zdrowotne ubezpieczycieli związane z pandemią wyniosły około 450 mln CHF.
Jak pokazuje ocena federalna, około trzy czwarte z tego wynikało z leczenia szpitalnego pacjentów z Covid-19. Ponadto szczepionki przeciw Covid również kosztowały miliony.
“Efekt nadrabiania” dzięki wyższym udziałom własnym
Christen zauważył również, że ze względu na ogłoszony w zeszłym roku średni wzrost składki o ponad 6%, około dwa razy więcej osób niż zwykle zmieniło ubezpieczyciela.
Ponieważ ubezpieczeni w większości przeszli do zakładów ubezpieczeń zdrowotnych z niższymi składkami i często również zwiększali swój udział własny, dochody kas chorych spadają. Zdaniem BAG to z kolei powinno oznaczać, że w składkach można spodziewać się „niewielkiego efektu doganiania”.
Dyskusje na temat różnych projektów
Politycy od lat próbują przeciwdziałać rosnącym kosztom opieki zdrowotnej. Część wzrostu kosztów można wytłumaczyć postępem demograficznym i medycznym. Istnieje jednak medycznie nieuzasadniona część wzrostu.
Rząd federalny obniżył w ostatnich latach taryfy laboratoryjne i nadal regularnie sprawdza ceny leków. W Parlamencie dyskutowane są różne inne środki cięcia kosztów, takie jak wiążące cele w zakresie kosztów i rozszerzenie obniżek składek.
Źródło: srf