Taoizm, poszukiwanie zwierząt mocy i logika yin-yang – tego będzie się uczyła kadra kierownicza w ramach nowego kursu „CAS Purpose Driven Leadership” na Uniwersytecie Ekonomicznym w Zurychu (HWZ). Energetyczne połączenie, szamańskie błogosławieństwo i hawajski rytuał przebaczenia Ho’oponopono są również w programie nauczania.
Dlaczego potrzebny jest kierunek CAS, który łączy duchowość i naukę?
Peter Statz, współprowadzący kurs wyjaśnia: „Istnieje duże zapotrzebowanie na nowe rozwiązania w zarządzaniu, ponieważ istniejące modele osiągają swoje granice. Nowy kurs CAS pomaga znaleźć «Cel osobisty». Znalezienie sensu jest kluczem do wyjątkowej wydajności”.
Według Statza kursy są zbyt jednostronne i opierają się na zachodnich ideach, a praktyka zarządzania jest anglosaska. CAS to mieszanka coachingu, rozwoju organizacyjnego i warsztatów duchowych. HWZ jest pierwszą szkołą biznesu, która przekracza granice i łączy te tematy.
Czy potrzeba duchowej pasji, aby się uczyć?
Nadine Zasadzin, która również prowadzi kurs, odpowiada: „Nie potrzeba żadnej wcześniejszej wiedzy, raczej chodzi ciekawość i otwartość. Jest to stopniowe podejście do nawiązywania kontaktu ze sobą i odczuwania połączenia z innymi. Ułatwia to wspólną pracę w życiu codziennym. A szamanizm nie jest religią, ale filozofią życia”.
Czy potrzeba dzisiaj medytacji, aby być dobrym kierownikiem?
„Nie musisz medytować! Ale pomaga to w prawie wszystkich obszarach codziennego zarządzania. Aby skupić się na tym, co najważniejsze w życiu codziennym, zrozumieć powiązania, wzmocnić umiejętność radzenia sobie z konfliktami i być zadowolonym z siebie. Pracownicy wyczuwają, kiedy kierownik jest w zgodzie ze sobą” – odpowiada na pytanie Zasadzin.
Czego można się nauczyć podczas zajęć CAS?
W ramach CAS Purpose Driven Leadership uczestnicy uczą się m.in. siedmiu zasad z szamańskiej mądrości nauki Huny, która została ukuta przez psychologa Serge’a Kahili Kinga:
- Świat odpowiada twoim myślom.
- Nie ma w nas żadnych ograniczeń.
- Energia podąża za uwagą.
- Teraz jest chwila mocy.
- Kochać znaczy być szczęśliwym.
- Cała moc pochodzi z wnętrza.
- Skuteczność jest miarą prawdy.
Podczas zajęć CAS uczone będą również taoistyczne techniki myślenia, które opierają się na logice yin-yang. W seminarium szczególną rolę mają odegrać trzy aspekty: radzenie sobie z ambiwalencją, myślenie okrężne i radzenie sobie ze zmianą.
Poszukiwanie zwierząt mocy jest również częścią CAS. Wg prowadzących kurs, zwierzę mocy można sobie wyobrazić jako anioła stróża, dodającego otuchy towarzysza na poziomie duchowym. Pomaga podejmować odważne decyzje w pracy i pomaga nie czuć się osamotnionym w trudnych chwilach.
Kolejnym tematem zajęć jest hawajski rytuał przebaczenia, który się nazywa Ho’oponopono. Z jego pomocą uczestnicy nauczą się wybaczać innym i sobie, aby odpuścić złość, docenić doświadczenie i móc ponownie dobrze współpracować w sytuacjach konfliktowych.
Zajęcia CAS Purpose Driven Leadership rozpoczną się w listopadzie 2023 i potrwają do marca 2024 roku. Koszt kursu to 12.900 CHF i jest wart 15 punktów ECTS.
Źródło: 20min