Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Einbürgerungsgesetz – prostsza droga do niemieckiego paszportu

paszport niemiecki

Naturalizacja ma być w Niemczech łatwiejsza – ale jednocześnie obwarowana pewnymi warunkami. Tak wygląda droga do uzyskania niemieckiego paszportu.

Koalicja rządząca chce zreformować prawo dotyczące uzyskania niemieckiego obywatelstwa. Przyjęty przez rząd projekt ustawy przewiduje uproszczenie naturalizacji i co do zasady umożliwienie posiadania podwójnego obywatelstwa.

Z drugiej strony rząd chce utrudnić naturalizację osobom, które nie mogą samodzielnie zarabiać na życie lub które popełniły już w Niemczech przestępstwa.

Einbürgerungsfrist. Po jakim czasie naturalizacja?

Osoby z zagranicy, które od dłuższego czasu legalnie mieszkają w Niemczech, powinny w przyszłości móc ubiegać się o niemiecki paszport już po pięciu latach pobytu. Do tej pory okres ten wynosił zwykle osiem lat.

W przypadku „szczególnych osiągnięć integracyjnych” (besondere Integrationsleistungen) naturalizacja powinna być możliwa nawet po trzech latach. Może to być na przykład dobra znajomość języka, wolontariat lub bardzo dobre wyniki w szkole, lub w pracy.

Podwójne obywatelstwo

Dotychczas – z kilkoma wyjątkami – obowiązywała zasada: kto przyjmie obywatelstwo niemieckie, musi zrzec się starego obywatelstwa. W przyszłości wielokrotne obywatelstwo powinno być zasadniczo możliwe.

Jako powód, w projekcie ustawy wskazano, że wielu imigrantów niechętnie zrzeka się starego obywatelstwa – także ze względu na emocjonalną więź z krajem pochodzenia lub krajem swoich rodziców.

Dzieci

Wszystkie dzieci cudzoziemskich rodziców urodzone w Niemczech powinny w przyszłości otrzymać obywatelstwo niemieckie bez dalszych zastrzeżeń, jeśli przynajmniej jedno z rodziców mieszkało legalnie w Niemczech dłużej niż pięć lat.

Wcześniej okres ten wynosił osiem lat. Co do zasady dzieci urodzone w Niemczech mogą uzyskać i na stałe zachować obywatelstwo niemieckie oraz obywatelstwo swoich rodziców.

Biegłość językowa

Uproszczenie to szczególnie dotyczy członków tzw. pokolenia gościnnych pracowników, którzy mieszkają w Niemczech często już od kilkudziesięciu lat. W przyszłości starsi imigranci nie powinni już musieć zdawać pisemnego testu z języka niemieckiego, aby uzyskać obywatelstwo.

Dowód znajomości języka mówionego powinien wystarczyć. Dlatego nie powinni także już być zobowiązani do przystąpienia do pisemnego testu naturalizacyjnego.

Zgodnie z projektem, dzięki tym uproszczeniom należy uhonorować „całokształt dorobku” starszego pokolenia. Dotyczą one osób, które przybyły do ​​Republiki Federalnej Niemiec przed czerwcem 1974 r. lub do byłej NRD przed 1990 r. jako pracownicy kontraktowi.

Przyjęcie konstytucji

Już w dotychczasowych warunkach naturalizacji określono żądane zaangażowanie na rzecz podstawowego, wolnego, demokratycznego porządku. W nowym projekcie zasady te dodatkowo uściślono: ​​„czyny antysemickie, rasistowskie, ksenofobiczne lub inne umotywowane nieludzkością” są niezgodne z ustawą zasadniczą gwarantującą godność ludzką.

Planowana reforma wprowadzi nową „regulację przekazywania informacji” (übermittlungsgesetz). Prokuratura ma obowiązek na żądanie informować organ ds. naturalizacji, czy osoba ubiegająca się o niemiecki paszport była już skazana za odpowiednie przestępstwo.

Utrzymanie

W zasadzie obywatelstwo niemieckie powinni otrzymać tylko ci, którzy są w stanie utrzymać siebie i pozostających na utrzymaniu członków rodziny z własnych środków.

Istnieje jednak szereg wyjątków, np. w przypadku byłych „pracowników gościnnych”, którzy przybyli do Niemiec przed 1974 r. lub byłych pracowników kontraktowych NRD, a także każdej osoby, która w ciągu ostatnich dwóch lat pracowała w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 20 miesięcy oraz ich współmałżonkowie lub zarejestrowani partnerzy życiowi we wspólnocie rodzinnej z co najmniej jednym dzieckiem.

Uroczyste nadanie obywatelstwa

Świadectwo naturalizacji powinno być zawsze wręczane podczas publicznej ceremonii.

Fakty i Liczby

Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (Bundesinnenministerium) szacuje liczbę osób mieszkających w Niemczech z obcym obywatelstwem na około 12 milionów. Około 5,3 miliona z nich przebywa w Niemczech od co najmniej dziesięciu lat.

Podstawy do wprowadzenia podwójnego obywatelstwa już dawno stał się w Niemczech normą: spośród osób naturalizowanych w 2021 r. 69% miało co najmniej jedno inne obywatelstwo.

Procedury

Projekt ustawy jest obecnie przedmiotem dyskusji w Bundestagu i Bundesracie. Jego wprowadzenie nie wymaga jednak zgody Bundesratu.

Źródło: zdf

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 17 maja, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!