Ponad 5 milionów beneficjentów zasiłku obywatelskiego ma w nadchodzącym roku otrzymać zauważalnie wyższe świadczenia. Od początku 2024 roku osoby samotne powinny otrzymywać 563 euro miesięcznie zamiast obecnie 502 euro. Poinformował o tym federalny minister spraw społecznych (Bundessozialminister), Hubertus Heil. Mówił o znaczącym kroku, ponieważ w sumie jest to wzrost o dobre 12%. „Zwłaszcza w czasach kryzysu oraz wstrząsów trzeba móc polegać na państwie opiekuńczym” wyjaśnił.
Od 2024 roku zasiłek obywatelski Bürgergeld wzrośnie do 563 euro
Wraz z wejściem w życie na początku roku reformy zasiłku obywatelskiego, stopy powinny dostosować się do inflacji szybciej niż miało to miejsce w przeszłości. Na młodych ludzi w wieku od 15 do 18 lat w przyszłości wpłynie 471 euro zamiast 420. Za dzieci od 7 do ukończenia 14 roku życia będzie wypłacane 390 zamiast 348 euro. Na dzieci do szóstego roku życia będzie to 357 zamiast 318 euro.
Obecnie świadczenia obywatelskie pobiera 5,5 mln osób potrzebujących, w tym 1,68 mln bezrobotnych. W styczniu Bürgergeld zastąpił świadczenie Hartz IV w jego wcześniejszej formie. Stawki standardowe wzrosły już na początku roku o około 50 euro. W wyniku reformy poziom świadczeń będzie szybciej niż miało to miejsce dotychczas dostosowywany do zmian cen. Wcześniej brano pod uwagę inflację jedynie z bardzo dużym opóźnieniem. Obecnie do stawek podstawowych na rok następny aż do drugiego kwartału bieżącego roku uwzględniany jest poziom wynagrodzeń oraz inflacja.
Zasiłek obywatelski został wprowadzony po miesiącach negocjacji w koalicji rządzącej. Od początku roku obowiązuje 12-miesięczny okres karencji: W tym okresie zostaną pokryte dotychczasowe koszty mieszkania, a majątek zostanie uwzględniony jedynie w przypadku przekroczenia określonych progów. W międzyczasie dopasowano także zwolnienia podatkowe dla osób zatrudnionych. Główne cele reformy zasiłku obywatelskiego to wzmocnienie indywidualnej opieki nad osobami dotkniętymi chorobą w urzędach pracy oraz zwiększenie liczby szkoleń i kwalifikacji potrzebnych do pracy.
W lipcu stopa inflacji wyniosła 6,2%
W lipcu stopa inflacji w Niemczech wyniosła 6,2% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, a w czerwcu wyniosła 6,4%. Szef SoVD, Engelmeier, powiedziała również, że politycy nie powinni tracić z pola widzenia osób, których dochody minimalnie przekraczają podstawowy poziom bezpieczeństwa. Ucierpieli oni bowiem „niezwykle” z powodu eksplozji cen.
W poprzednim systemie Hartz IV podstawowe zabezpieczenie wzrastało przez wiele lat jedynie o skromne kwoty. Na przykład w 2022 roku nastąpiła podwyżka o 3 euro do 449 euro dla samotnych dorosłych. W 2021 roku podwyżka wyniosła 14 euro, a w latach wcześniejszych było to dwukrotnie 8 euro.
Źródło: focus