Po raz pierwszy od dwóch lat płace realne w Niemczech nieznacznie wzrosły. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny, w drugim kwartale tego roku bardzo mocne podwyżki wynagrodzeń, wynoszące 6,6%, przewyższyły podwyżki cen konsumpcyjnych (6,5%).
Przełożyło się to na realny wzrost wynagrodzeń o 0,1% w porównaniu do analogicznego kwartału roku poprzedniego. To samo ostatni raz odnotowano w drugim kwartale 2021 roku, ze wzrostem o 3,2%
Najsilniejszy wzrost wynagrodzeń od 2008 roku – szczególnie rozwija się gastronomia
Według władz wzrost płac nominalnych o 6,6% od kwietnia do czerwca był najwyższy od początku szeregu czasowego w 2008 roku. Przyczyniła się do tego wyższa płaca minimalna i wyższy limit (wynoszący 520 euro) dla pracujących na umowie Minijob. Nie bez znaczenia jest również premia kompensująca inflację przyznawana w wielu firmach. Świadczenie to może być zwolnione z podatku do kwoty 3000 euro.
Pracownicy marginalni (Geringverdiener) odnotowali najwyższy wzrost wynagrodzeń (9,7%).
W sektorach, w których płace nominalne wzrosły szczególnie, to te, w których w czasie kryzysu spowodowanego pandemią odnotowano duże spadki: gastronomia (+12,6%), transport i magazynowanie (+10,0%) oraz sztuka, rozrywka i rekreacja (11,9%).
Źródło: focus