Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

50 niemieckich firm przetestuje 4-dniowy tydzień pracy

pracownicy przy podczas wspólnej pracy

Odważają się na eksperyment, którego wyniku wielu niecierpliwie wyczekuje: pracują tylko cztery dni w tygodniu. Inicjatorzy pokładają w testach duże nadzieje.

Kompleksowy projekt pilotażowy mający na celu wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy rozpocznie się w Niemczech na początku 2024 roku. Jak podała w środę redakcja Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND), powołując się na agencję doradczą Intraprenör, która koordynuje projekt: 50 firm z różnych branż z całych Niemiec przetestuje nowy model czasu pracy. Od 1 lutego przez sześć miesięcy firmy będą skracać czas pracy z pięciu do czterech dni przy tym samym wynagrodzeniu.

Jak dalej poinformowało RND, Uniwersytet w Münster przeprowadził ocenę naukową. Badaniu pilotażowemu będzie towarzyszyć globalna inicjatywa 4 Day Week. W związku z tym w radzie doradczej zasiadają przedstawiciele związku zawodowego IG Metall, związku pracodawców BDA (Arbeitgeberverband – BDA) i Centralnego Związku Rzemiosła Niemieckiego (Zentralverband des Deutschen Handwerks).

„Elastyczne godziny pracy są dla wielu firm ważną zachętą przy rekrutacji wykwalifikowanych pracowników. Dotyczy to również czterodniowego tygodnia pracy” – powiedział członek rady doradczej, Kristian Schalt ze związku pracodawców BDA. Zryczałtowany czterodniowy tydzień pracy z pełnym wynagrodzeniem nie jest rozwiązaniem dla zdecydowanej większości firm.

Eksperci mają nadzieję na znaczny wzrost produktywności

„Ekscytujące jest pytanie, czy skróceniu czasu pracy towarzyszy znaczny wzrost produktywności” – powiedział RND. „Bez tego wzrostu produktywności model czterodniowego tygodnia byłby mało opłacalny dla firm w dłuższej perspektywie”.

Sophie Jänicke, członkini zarządu IG Metall, a także członek rady doradczej, stwierdziła natomiast, że czterodniowy tydzień pracy w wielu firmach się sprawdził, jeśli chodzi o zapewnienie miejsc pracy. „Zwiększa równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników, a tym samym może zwiększyć atrakcyjność firm”.

Centralny Związek Rzemiosła Niemieckiego (ZDH) jest bardziej ostrożny: „Wątpliwe jest, zwłaszcza w mniejszych przedsiębiorstwach, czy przy i tak już szczupłych kadrach da się łatwo zrezygnować na stałe z pojedynczych pracowników na poszczególne dni” – stwierdziła rzeczniczka związku.

 

Źródło: t-online

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!