W wielu firmach nie wszyscy mogą wyjechać na wakacje w tym samym terminie, dlatego mnóstwo pracowników już teraz jest w fazie przygotowań i planowania urlopu. Jeśli siedzisz z kalendarzem i planujesz, pamiętaj o zapewnieniu sobie wolnego w najbardziej pożądane dni pomostowe – tzw. Brücketage. W nadchodzącym roku będzie ich kilka, ponieważ w 2024 roku żaden dzień ustawowo wolny od pracy w Szwajcarii nie wypada w weekend. Poniżej zestawienie atrakcyjnych dat, które pomogą Ci maksymalnie wydłużyć swój urlop.
Przełom roku 2023/2024
W zeszłym roku Święta Bożego Narodzenia i Sylwester wypadły w weekend. W tym roku jest lepiej: Wigilia, czyli 24 grudnia, kiedy wielu jeszcze pracuje, wypada w niedzielę, święta przypadają natomiast na poniedziałek i wtorek. 1 stycznia (święto) przypada w poniedziałek, 2 stycznia – święto państwowe w kantonach Argowia, Bern, Jura, Neuchâtel, Schaffhausen, Turgowia, Vaud i Zurych – przypada we wtorek. Jeśli weźmiesz 3 dni urlopu od 26 do 29 grudnia, zyskasz 10 lub łącznie z 2 stycznia 11 dni wolnego. Jeśli zaplanujesz urlop również od 2 do 5 stycznia lub, w zależności od miejsca zamieszkania, od 3 do 5 stycznia, możesz zyskać łącznie 16 dni wolnych przy wykorzystaniu 6 lub 7 dni urlopu.
Wielkanoc
Wielkanoc wypada oczywiście w weekend. W 2024 roku Święta Wielkanocne przypadają od 29 marca (Wielki Piątek) do 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny). Jeśli weźmiesz 4 dni wolnego przed lub po świętach, łącznie zyskasz 10 dni urlopu. Data ta jest szczególnie atrakcyjna dla mieszkańców kantonu Glarus: dzięki „Näfelserfahrt” (obchodzone 4 kwietnia) muszą poświęcić tylko 3 dni urlopu na 10-dniowy odpoczynek od pracy.
Majówka
Święto Pracy, podczas którego w niektórych kantonach nikt nie pracuje, w 2024 roku wypadnie w środę. W przypadku wzięcia 2 dni wolnego, możliwy jest 5-dniowy urlop – pod warunkiem, że mieszkasz w kantonie, w którym 1 maja jest honorowany jako dzień wolny od pracy. Wniebowstąpienie Pańskie przypada na 9 maja (czwartek), a Zielone Świątki przypadają na 20 maja.
Jeśli zaplanujesz wolne na 2 i 3 maja oraz w dniach 6-8 i 10 maja, będziesz mógł skorzystać z 12 dni wolnych poświęcając jedynie 6 dni przysługującego Ci urlopu. Zielone Świątki jak zwykle dają 9 dni wolnego ciągiem, jeśli weźmiesz 4 dni urlopu w pracy.
W kantonach Appenzell Innerrhoden, Jura, Lucerna, Nidwalden, Obwalden, Schwyz, Ticino, Uri, Valais i Zug (oraz w poszczególnych gminach z innych kantonów) 31 maja będzie również popularnym dniem pomostowym, ponieważ Boże Ciało przypada 30 maja. I tak przy 1 dniu urlopu możliwe są 4 dni wolnego ciągiem.
Święto narodowe
1 sierpnia w Szwajcarii przypada w 2024 roku w czwartek. Jeśli weźmiesz wolne w piątek (2 sierpnia) zyskasz dłuższy, czterodniowy weekend.
Dzień Wszystkich Świętych
1 listopada przypada w piątek. Kantony, w których Dzień Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy, a więc: Appenzell Innerrhoden, Glarus, Jura, Lucerna, Obwalden, Nidwalden, St. Gallen, Schwyz, Ticino, Uri, Valais i Zug (oraz poszczególne gminy w innych kantonach), mogą cieszyć się z dłuższego weekendu. Być może niektórzy mieszkańcy innych kantonów będą chcieli wziąć 1 listopada wolne, aby wieczorem 31 października móc towarzyszyć dzieciom w Halloween, a potem mieć kilka dni wolnego.
Przełom roku 2024/2025
W 2025 roku będzie bardzo ekscytująco. 24 grudnia (Wigilia) przypada we wtorek, Boże Narodzenie, Dzień św. Szczepana – drugi dzień świąt) w środę i czwartek. W następnym tygodniu Sylwester i Nowy Rok przypadają we wtorek i środę. W czwartek przypada Dzień Berchtolda (2 stycznia). Biorąc sześć wolnych dni roboczych (23/24 grudnia, 27 grudnia, 30/31 grudnia i 3 stycznia) można zyskać aż 16 dni urlopu. Niektóre osoby muszą odliczyć jedynie po pół dnia za 24 i 31 grudnia. Nawet jeśli Dzień Berchtolda nie jest świętem państwowym w kantonie, w którym mieszkasz, ilość dni pomostowych do wykorzystania jest tego warta.