Miasto Zurych zeszłej zimy było prekursorem oszczędzania energii elektrycznej, ponieważ wcześnie poinformowało o ograniczeniach. Obecnie Zurych bardziej załagodził środki oszczędności niż inne miasta: Biura mogą znów być ogrzewane na wyższą temperaturę niż 19 stopni Celsjusza, nocą można znów podziwiać kościoły i inne zabytki dzięki jasnemu oświetleniu, a oświetlenie bożonarodzeniowe na ulicy Bahnhofstrasse według Rady Miasta może świecić tak długo, jak uprzednich zim.
Jednak odpowiedzialny za oświetlenie bożonarodzeniowe związek “City Vereinigung Zürich” samodzielnie wprowadza czasowe ograniczenia. “Rezygnujemy z włączania oświetlenia bożonarodzeniowego ranem”, tłumaczy dyrektorka zarządzająca związku Dominique Zygmont. “Rezygnujemy również z tego, aby oświetlenie bożonarodzeniowe było dłużej włączone w Boże Narodzenie oraz w Nowy Rok”, dodaje.
Nie tylko ekologicznie, ale także ekonomicznie
Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w mieście Berno: O tym kiedy oświetlenie bożonarodzeniowe ma zostać wyłączone, jest również w tym roku odgórnie uregulowane. Oznacza to wyłączenie oświetlenia od godziny 23.00. Dyrektor ds. Energetyki (Energiedirektor) miasta Berno Reto Nause tłumaczy, że dodatkowo miasto rezygnuje z niektórych eventów świetlnych. Oświetlenie uliczne ma nadal być gaszone, jeśli to nie wpłynie na bezpieczeństwo.
To jest nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne, tłumaczy Nause. Ceny energii elektrycznej są znacząco wyższe niż miało to miejsce w ubiegłych latach. “Mamy z tego powodu wrażenie, że utrzymanie środków oszczędzania jest gospodarczo opłacalne”. Mianowicie tam, gdzie na to pozwala komfort.
Długotrwałe zmiany w Bazylei
Także miasto Bazylea chce skorzystać ze swoich ubiegłorocznych doświadczeń i na stałe dopasowało przepisy dla biur administracji. Z tego powodu granica temperatury wynosi od 20 do 21 stopni Celsjusza.
Mobilne piecyki i klimatyzacja, jak również prywatna drukarka nie są już dozwolone na miejscu pracy. Za to mieszkańcy Bazylei mogą w tym roku cieszyć się oświetleniem bożonarodzeniowym w pełnym wymiarze.
Źródło: SRF