Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Śmiertelny wirus w Niemczech!

chory w szpitalu podłączony do kroplówki i tlenu

W Bawarii wykryto infekcję rzadkim wirusem Borna. Dla osób dotkniętych tą chorobą jest ona zazwyczaj wyrokiem śmierci.

Mężczyzna w Bawarii zaraził się niezwykle rzadkim, ale często śmiertelnym wirusem Borna. Incydent miał miejsce w powiecie Weißenburg-Gunzenhausen w Środkowej Frankonii, jak ogłosił właściwy urząd okręgowy we wtorek, 21 listopada. Urząd nie podał żadnych dalszych informacji na temat obecnego stanu zdrowia mężczyzny.

Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób doszło do zakażenia. Wirus Borna (BoDV-1 – Borna Disease Virus 1) nie jest zwykle przenoszony z człowieka na człowieka, jak ma to miejsce w przypadku innych chorób wirusowych, takich jak np. koronawirus. Według Instytutu Roberta Kocha (Robert Koch Institut – RKI) choroba zwykle występuje u ryjówek i jest przenoszona przez kontakt ze zwierzęciem i jego odchodami. Inne zwierzęta, takie jak konie lub owce, są zatem głównie dotknięte chorobą.

Zainfekowanie wirusem Borna możliwe również przez koty 

Sposób, w jaki ludzie zarażają się wirusem, nie został jeszcze dostatecznie wyjaśniony. Oprócz bezpośredniego kontaktu z ryjówkami RKI wymienia spożycie skażonej żywności, wody lub nawet skażonego pyłu jako możliwe drogi zakażenia. Nie można również wykluczyć zakażenia od innych zwierząt, takich jak koty domowe.

W Weißenburg-Gunzenhausen zarówno wydział zdrowia publicznego, jak i urząd weterynaryjny są obecnie zaangażowane w badanie możliwej drogi zakażenia. Ściśle współpracują z ekspertami ze Związkowego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (Landesamt für Gesundheit und Lebensmittelsicherheit – LGL). 

Szanse na przeżycie z infekcją wirusem Borna są znikome 

Na początku objawy zakażenia wirusem Borna zwykle wyglądają jak ogólne objawy przeziębienia, takie jak ból głowy lub gorączka. W miarę postępu choroby rozwijają się jednak poważne problemy neurologiczne, takie jak zaburzenia mowy i chodu oraz śmiertelne zapalenie mózgu.

Według raportów LGL, wszystkie, z wyjątkiem czterech, z około 50 znanych przypadków choroby zakończyły się zgonem. Osoby, które przeżyły, często cierpią z powodu poważnych późniejszych powikłań. Obecnie nie ma specyficznego leczenia dla zakażonych wirusem Borna. Osoby dotknięte chorobą muszą otrzymać intensywną opiekę medyczną w szpitalu.

Bawaria jest uważana za główny obszar występowania wirusa Borna

Na całym świecie wirus został dotychczas wykryty tylko w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Jednak infekcje u ludzi są znane tylko w Niemczech, a zwłaszcza w Bawarii. W ostatnich latach odnotowano tam zdecydowaną większość przypadków wirusa. W zeszłym roku siedmioletni chłopiec w Maitenbeth został śmiertelnie zarażony chorobą.

Aby uchronić się przed zakażeniem, LGL zaleca unikanie kontaktu z ryjówkami i ich odchodami. Miejsca, w których ludzie mogą potencjalnie wejść w kontakt z ryjówkami, obejmują nasypy drogowe, kamienne ściany, żywopłoty i ogólnie szopy i inne części budynków, które są dostępne dla małych zwierząt żyjących na wolności.

Ale nie tylko wirus Borna niepokoi władze w Niemczech. Od lipca RKI ponownie zgłasza również rosnącą liczbę przypadków koronawirusa. Niedawno opublikowane badanie pokazuje, że od 2020 roku pandemia jest odpowiedzialna za wzrost liczby zgonów i nadmierną śmiertelność.

 

Źródło: fr

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!