Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Różnice w zarobkach pomiędzy poszczególnymi sektorami w Szwajcarii ciągle rosną

pracownik budowlany

Badanie dotyczące sześciocyfrowych wynagrodzeń początkowych w niektórych sektorach gospodarki wywołuje poruszenie. Większość może tylko pomarzyć o takich liczbach. Ponadprzeciętny wzrost wynagrodzeń w niektórych klasycznych sektorach o niskich płacach również nie zmienia negatywnych odczuć.

Biurokraci, krawaciarze, itp. – lista niechlubnych określeń dla dobrze zarabiających na biurowych piętrach szwajcarskiej gospodarki jest długa. W sektorach finansów, IT i HR nawet osoby rozpoczynające karierę mogą czasami liczyć aż na sześciocyfrową pensję. Zostało to ujawnione w badaniu przeprowadzonym przez firmę doradztwa personalnego Robert Half. Niedobór wykwalifikowanych pracowników powoduje, że płace w tych sektorach są jeszcze wyższe.

Powoduje to niedowierzanie oraz często również oburzenie wśród społeczeństwa zarabiającego znacznie mniej. Dla większości pracowników fizycznych takie płace są iluzoryczne. Według Federalnego Urzędu Statystycznego (Bundesamt für Statistik), mediana wynagrodzeń w Szwajcarii wynosi 6665 franków miesięcznie. Ekstrapolując na cały rok, odpowiada to niecałym 80.000 franków. 

Niedobór wykwalifikowanych pracowników niewiele zmienia: Szwajcarski Instytut Ekonomiczny ETH w Zurychu (Konjunkturforschungsstelle (KOF) der ETH Zürich) prognozuje wzrost płac o 1,9% we wszystkich sektorach w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Odpowiada to dokładnie inflacji prognozowanej przez Państwowy Sekretariat Spraw Gospodarczych (Staatssekretariat für Wirtschaft – Seco) na nowy rok. Inne prognozy zakładają nawet wyższą inflację, dlatego też u większości populacji inflacja całkowicie pochłonie wzrost płac.

Wzrost płac według sektorów

Ale są też dobre wieści dla pracowników fizycznych: Zgodnie z prognozą KOF, płace rosną w ponadprzeciętnym tempie w poszczególnych sektorach. Najsilniejszy wzrost płac występuje w branży gastronomicznej. Kucharze i pracownicy obsługi mogą liczyć na średnio 3,5% więcej wynagrodzenia.

W budownictwie wzrost wyniesie 2,2%, podobnie jak w sektorze planowania projektów. Mniejszy wzrost będzie m.in. w handlu hurtowym (+1,3%), produkcji (+1,5%) i handlu detalicznym (+1,6%).

Ale nawet jeśli, zgodnie z prognozą KOF, pracownicy gastronomii będą jednymi z największych zwycięzców pod względem wynagrodzeń w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, nadal mogą tylko pomarzyć o sześciocyfrowych kwotach. Według Urzędu Statystycznego mediana wynagrodzeń w branży gastronomicznej wynosi 4479 franków miesięcznie. Ekstrapolując na cały rok, odpowiada to nieco poniżej 54000 franków. To o połowę mniej niż mogą zarobić osoby rozpoczynające karierę w HR, finansach i IT. Więc nawet ponadprzeciętny wzrost wynagrodzeń o 3,5% niewiele pomaga.

Mediana wynagrodzeń według sektorów

Do najniżej zarabiających należą również pracownicy handlu detalicznego i usług osobistych. Te ostatnie obejmują na przykład fryzjerów i kosmetyczki. A tak kształtują się średnie miesięczne wynagrodzenia, w zależności od branży:

  • Banki: 10.211 CHF
  • Branża farmaceutyczna: 10.040 CHF
  • Technologia informacyjna: 9.206 CHF
  • Sprzedaż hurtowa: 7.145 CHF
  • Przemysł maszynowy: 7.141 CHF
  • Zdrowie: 6.821 CHF
  • Gospodarka ogółem: 6.665 CHF
  • Transport lądowy: 6.310 CHF
  • Handel detaliczny: 4.997 CHF
  • Hotele i restauracje: 4.479 CHF
  • Usługi osobiste: 4.211 CHF

 

Źródło: Blick

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!