Rejestracja firmy w Niemczech – najważniejsze informacje
Na mocy ujednoliconych przepisów obowiązujących w obrębie Unii Europejskiej obywatele każdego z państw członkowskich dysponują prawem do zakładania działalności gospodarczej w krajach wchodzących w skład Wspólnoty. Dla przedsiębiorczych Polaków rozważających rejestrację własnej firmy za zachodnią granicą dodatkowe ułatwienie stanowi fakt, że nie muszą oni posiadać jednocześnie zameldowania na terenie Niemiec. Meldunek daje wprawdzie możliwość skorzystania z dostępnych ulg podatkowych, jednak nie jest warunkiem koniecznym do założenia tam Gewerbe. Do rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech wystarczy bowiem jedynie umowa najmu lokalu, będącego siedzibą przyszłej działalności.
Pierwszym krokiem w procesie rejestracji firmy typu Gewerbe w Niemczech jest wybór formy działalności. Kolejnym obowiązkowym etapem jest zgłoszenie jej w odpowiednim urzędzie. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej instytucją odpowiedzialną jest tamtejszy Gewerbeamt, czyli niemiecki urząd zajmujący się zgłaszaniem firm do ewidencji działalności gospodarczej. Osoby, które chcą świadczyć na terenie Niemiec usługi rzemieślnicze, mają dodatkowe obowiązki, w tym:
- zgłoszenie działalności gospodarczej do izby rzemieślniczej (HWK) i BG (czyli zrzeszenia zawodowego);
- uzyskanie odpowiednich kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu w Niemczech;
- zgłoszenie działalności do SOKA-Bau (dotyczy firm działających w branży budowlanej).
Pomoc w założeniu firmy Gewerbe – na czym polega?
Jak już wspomniano, rejestracja firmy w Niemczech to odpowiedzialny krok, z którym wiąże się szereg formalności do spełnienia. Aby uniknąć ryzyka niedopełnienia związanych z tym obowiązków, warto zwrócić się o profesjonalną pomoc w założeniu firmy Gewerbe. Doświadczeni specjaliści zajmą się bowiem całością czynności związanych z tym zadaniem – począwszy od rejestracji działalności w niemieckim urzędzie, przez księgowość, aż po kwestie związane z ubezpieczeniem czy bieżącym doradztwem podatkowym. Pomoc ze strony wyspecjalizowanej firmy to również gwarancja bezproblemowego i terminowego sfinalizowania całej procedury, sporządzenia kompletnej dokumentacji oraz – co za tym idzie – znacznej oszczędności czasu, który młody przedsiębiorca może spożytkować na rozwój swojego biznesu.
/Materiał partnera/