Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Tydzień gniewu w Niemczech. Gdzie grożą nowe blokady rolników

protest rolników w Niemczech

Dziesiątki tysięcy rolników na ulicach. Niemcy dawno nie widziały tak ogromnego protestu przeciwko polityce aktualnie rządzącej koalicji. A to jeszcze nie koniec. Na dzisiaj zapowiedziano kolejne akcje.

Jednak po ogólnokrajowym Poniedziałku Gniewu protesty prawdopodobnie będą miały mniejszą skalę. Planowane są między innymi czuwania, ogniska i wiece – na przykład z traktorami w Bad Hersfeld w Hesji i nad autostradą Berliner Ring (A10) w dzielnicy Oberhavel. Nie powinno być jednak większych blokad ruchu. Może się to jednak zmienić w środę, ponieważ w tym samym czasie rozpocznie się trzydniowy strajk ostrzegawczy związku zawodowego maszynistów GDL, który ma potrwać do piątku.

Na początku protestów rolników w poniedziałek, w większych miastach odbyły się długie konwoje i demonstracje, a także zablokowano wjazdy na autostrady. Rolnicy są bardzo sfrustrowani planowanymi cięciami dopłat do oleju napędowego. W demonstracjach wzięli również udział kierowcy ciężarówek, handlowcy i inne grupy zawodowe. W mrozie wielu rolników pojechało pod Bramę Brandenburską w Berlinie.

Ponad 100.000 demonstrantów na drogach podczas protestów rolników

W samej Bawarii na drogi wyjechało 24.000 ciągników, w Nadrenii Północnej-Westfalii było ich 19.200, a w Badenii-Wirtembergii naliczono aż 25.000 pojazdów. Według oficjalnych danych władz, podczas protestów na drogach w całym kraju poruszało się łącznie około 100.000 ciągników i innych pojazdów. Liczbę uczestników szacuje się na około jedną trzecią więcej, czyli około 130 000.

W rezultacie powstały korki i utrudnienia w ruchu. Sądy w NRW zakazały jednak wcześniej zapowiadanej blokady autostrady A7. Rolnicy zablokowali ale autostradę na przejściach granicznych z Francją i Czechami, powodując tam również korki. W Turyngii całkowicie odwołano lekcje w 16 szkołach, podobnie było w Dolnej Saksonii i Saksonii.

W Monachium nad porządkiem czuwało 400 funkcjonariuszy policji, a demonstracje przebiegały spokojnie. Według dowództwa policji, dostęp do centrum miasta był „uporządkowany”, a funkcjonariusze nawet wyraźnie podziękowali za to uczestnikom.

Kierowca samochodu taranuje uczestników demonstracji

Nie obyło się jednak bez niebezpiecznych wyjątków. W Oldenburgu (Dolna Saksonia) 45-letni kierowca próbował ominąć protest i staranował 25-letniego demonstranta. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie usiłowania zabójstwa. W okręgu Eichsfeld (Turyngia) kierowca samochodu przeciągnął demonstranta zaczepionego o lusterko boczne przez kilka metrów.

Wczesnym rankiem w Suhl nieznane osoby wysypały kilka stert łajna o wymiarach metr na metr przed biurami poselskimi SPD, Zielonych, FDP i Partii Lewicy.

W niektórych przypadkach prawicowi ekstremiści, jak na przykład w Dreźnie, również przyłączyli się do protestów rolników lub wzywali do udziału w nich. Jednak zdecydowana większość rolników wyraźnie dystansuje się od ekstremistycznych prób infiltracji.

Dostawy do supermarketów również zablokowane

Protesty mogą mieć również wpływ na klientów supermarketów. Stowarzyszenie handlowe Berlin-Brandenburgia jest wściekłe. Rolnicy sparaliżowali ważny punkt logistyczny w Großbeeren (Brandenburgia). Według stowarzyszenia handlowego może to spowodować, że 200 supermarketów nie będzie mogło otrzymać dostawy towarów we wtorek.

Kanclerz Olaf Scholz trzyma się środków oszczędnościowych pomimo ogólnokrajowych protestów rolników. „Rząd federalny się tego trzyma”, powiedział kanclerz w poniedziałek. Dotacje dla rolników były krytykowane od lat i zawsze pojawiały się głosy przeciwko nim. Teraz rząd trzyma się swojego planu, który ma zostać poddany pod głosowanie w Bundestagu „w najbliższym czasie”.

 

Źródło: Bild

Foto: Facebook/@Moderner Landwirt

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!