Wysokie ceny najmu
W Szwajcarii najemcy poszukujący nowych mieszkań muszą nastawić się na jeszcze większe wydatki. Ceny ofert na rynku mieszkań pod wynajem wzrosły w 2023 roku jeszcze szybciej niż w 2022 roku, a to ze względu na niewielką działalność budowlaną w Szwajcarii. Aktualnie nie można liczyć na poprawę.
Według wskaźnika czynszu, opracowanego przez Homegate i ZKB w ofertach mieszkaniowych w 2023 roku opłaty za najem wzrosły w sumie o 4,7%. Ten wynik jest najwyższy od początku przeprowadzania badania w 2009 roku. Wskaźnik w grudniu, w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł o kolejny punkt, przez co wynosi obecnie 125,2 punkty.
Wszystkie kantony są objęte problemem
Rynek mieszkań na wynajem nadal się nie stabilizuje. Wzrastające ceny to efekt zarówno niskiej działalności budowlanej w Szwajcarii, jak również zwiększonego popytu. Wszystkie kantony są dotknięte problemem.
Ze względu na wysoką migrację netto powstało nowe zapotrzebowanie na mieszkania. Również osoby zainteresowane zakupem mieszkania własnościowego wstrzymują się z decyzją ze względu na wysokie odsetki hipoteczne i pozostają z tego powodu lokatorami mieszkań. Tym sposobem liczba wolnych mieszkań w przeciągu roku zmniejszyła się i tym samym oferta zmalała.
Dwucyfrowy wzrost
Najmocniej wzrastają ceny w kantonach Schwyz i Zurych. Zurych jest magnesem dla imigrantów, ze względu na centra biznesowe. Z tego powodu liczba wolnych mieszkań jest bardzo niska. Wysoki wzrost w Schwyz można przypisać efektom unikowym z Zurychu.
Ten efekt mógł według ekspertów Homegate odgrywać ważną rolę również w Szafuzie (+6%). W Gryzonii (+7%), kolejnym kantonie z ponadprzeciętnymi wzrostami cen czynszu, powodem jest wysoki popyt na drugie mieszkania.
Drogo, drożej, miasto Zurych
Także w oddzielnej weryfikacji miast Zurych wybija się z wzrostem cen czynszowych w skali roku o 13%. Homegate zwraca w tej kwestii uwagę nie tylko na wysoki wzrost liczby ludności, ale także na trudności związane z zagęszczonym budownictwem.
Homegate przyszłości w tej kwestii nie maluje pozytywnie. Szwajcarskie budownictwo nadal będzie w tyle, ze względu na fakt, iż jedynie garstka projektów budowlanych będzie realizowana. Koszty budowlane nadal są wysokie, a to winduje ceny nowych projektów. Podwyżka stóp procentowych jest dla inwestorów możliwością do inwestycji. Tym samym oferowane ceny czynszu w 2024 roku mogą znów wzrosnąć.
Źródło: Blick