Obecnie codzienne życie w więzieniu jest w dużej mierze analogowe: Więźniowie w zakładach karnych w Zurychu, którzy chcą na przykład kupić coś w wewnętrznym kiosku, muszą wypełnić formularz, zaznaczyć żądane pozycje i oddać formularz. Jest to czasochłonny proces zarówno dla więźniów, jak i personelu, który teraz ma się zmienić.
Chociaż usługi online są już używane do niektórych rzeczy, są one przestarzałe, mówi Nadine Lumme, kierownik projektu ds. komunikacji więziennej i reintegracji w kantonie Zurych. Modernizacja jest konieczna: „Istnieje pomieszanie różnych usług, a nowe rozwiązanie to zharmonizuje”.
Darmowe surfowanie w celi nie jest planowane
Nowe rozwiązanie nosi nazwę „Smart Prisons Zurich”. Rada rządowa wyraziła zgodę na realizację projektu. Niektórzy więźniowie mają teraz dostęp do bezpiecznych laptopów. Nie ma jednak bezpłatnego dostępu do Internetu – ani usług takich jak WhatsApp czy media społecznościowe. „To nie jest planowane, nie w tej chwili” – wyjaśnia Lumme. Nie może dziś powiedzieć, jakie treści będą dostępne w ramach projektu „Smart Prisons” za dziesięć lat.
Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem
Czy doświadczeni więźniowie nie mogliby zhakować systemu? Lumme twierdzi, że nie. „Nie widzę takiego zagrożenia”. Platforma oprogramowania została wypróbowana i przetestowana i jest już używana w innych więzieniach. „Ochrona danych jest dla nas niezwykle ważna”. Finlandia, na przykład, jest doskonałym wzorem do naśladowania. „Inteligentne więzienia” zostały tam już wdrożone. Podobne projekty realizowane są również w Bernie i Graubünden.
Pomimo cyfryzacji, nie każdy więzień w kantonie Zurych ma teraz własnego laptopa. „Jest to kwestia indywidualna, zależna od zakładu karnego i instytucji”, wyjaśnia Lumme. Na przykład w ośrodku Uitikon dla młodych dorosłych dostęp do laptopa jest bardzo ważny. „Dla nich ważne jest, aby nie stracili kontaktu”.
Ogólnie rzecz biorąc, rząd kantonu Zurych twierdzi: „99% więźniów wychodzi na wolność i staje się naszymi sąsiadami”. Im lepiej więźniowie są przygotowani do życia na wolności, tym większe jest prawdopodobieństwo ich reintegracji ze społeczeństwem.
Źródło: SRF