Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mieszkańcy mają dość

Szwajcarskie miasteczko chce iść w ślady Wenecji. Turyści zapłacą za wstęp?

szwajcaria, lauterbrunjnen, turystyka, turyści jednodniowi, opłata za wstęp do wioski, natłok turystów
Foto: Facebook/@Lauterbrunnen
W ciągu ostatnich dwóch lat Lauterbrunnen zostało opanowane przez turystów. Dlatego właśnie władze rozważają wprowadzenie opłaty za wstęp, taką jak w Wenecji. Czy do tego dojdzie? W każdym razie wizyta w wiosce pokazuje jasno: mieszkańcy Lauterbrunnen cierpią.

Wstęp do miasta? Dla turystów za opłatą!

Jak mała wioska może poradzić sobie z nadmiernym ruchem turystycznym bez jego niszczenia? Przed takim dylematem stoi berneńska gmina Lauterbrunnen. Jak twierdzi Karl Näpflin, przewodniczący gminy, władze rozważają wprowadzenie opłaty dla tzw.  jednodniowych turystów. Podobne rozwiązanie wdrożyła niedawno Wenecja. Według doniesień medialnych wprowadzony mógłby zostać między innymi karnet na dolinę, który goście kupowaliby za pomocą smartfona. Opłata w wysokości od 5 do 10 franków miałaby obowiązywać tylko gości podróżujących samochodem. Goście hotelowi i użytkownicy transportu publicznego nie musieliby uiścić opłaty. Ale co o tym planie sądzą miejscowi?

Pomysł nie jest możliwy do zrealizowania?

Jest połowa maja. Szczyt sezonu turystycznego w Lauterbrunnen jeszcze się nie rozpoczął. Mimo to główna droga prowadząca przez małą wioskę tętni życiem. Mieszkańców trudno znaleźć w ankiecie ulicznej, ponieważ 90% przechodniów to turyści – pisze szwajcarski Blick.

Opinia większości ankietowanych mieszkańców jest podobna do opinii Martiny, cutowanej przez gazetę: „Pomysł w zasadzie nie brzmi źle, ale nie mam pojęcia, jak można by go zrealizować”. Raffael Litzler, prezes Lauterbrunnen Tourismus, zna odpowiedź i twierdzi: „Pomysł jest niewykonalny, nie musimy nawet o nim dyskutować”.

„Nie możemy zamknąć kantonalnej drogi do Lauterbrunnen ani pobierać opłat za przejazd bez zezwolenia” – mówi Litzler. Ale bez takiej bariery plan byłby bezcelowy. Zamiast tego Litzler opowiada się za opłatą za wstęp do wodospadu Staubbach, obiektu fotograficznego Lauterbrunnen – podobnego do znanej na całym świecie kładki w Iseltwald.

Władze zmieniają zdanie?

Potencjalne bilety wstępu wywołały spory szum medialny. Przewodniczący gminy, Näpflin już nie chciał udzielić wywiadu Blickowi. Co więcej, wycofał się z wcześniejszych wypowiedzi. Przepustka do doliny dla jednodniowych wycieczkowiczów jest tylko jedną z kilku rozważanych opcji. Ale z tej krótkiej rozmowy jasno wynika, że cała wioska zgadza się, że coś musi się wydarzyć. 

Mieszkańcy Lauterbrunnen mają dość

Pytani przez szwajcarską prasę mieszkańcy Lauterbrunnen podkreślają, jakie skutki niesie zainteresowanie turystów. Oprócz wzmożonego ruchu wzrosły czynsze, a maleje liczba mieszkań. Te są przygotowywane pod noclegi dla turystów. 

Mieszkańcy narzekają również na zachowanie przyjezdnych, którzy śmiecą i wchodzą na posesje, nic nie robiąc sobie z ostrzeżeń właścicieli. 

Źródło: Blick

Foto: Facebook/@Lauterbrunnen

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!