Kto może liczyć na Hitzefrei w Austrii?
W Austrii nie ma regulacji prawnych, które zapewniłyby wszystkim pracownikom Hitzefrei, czyli wolne z powodu upałów. Jednak w przypadku ekstremalnych upałów, m.in. robotnicy budowlani, stolarze, tynkarze, dekarze i brukarze mogą liczyć na wolne. “Jeśli przez trzy kolejne godziny temperatury przekraczają 35 stopni, pracodawca może dać pracownikowi wolne. Za utracone godziny należy się odszkodowanie za złe warunki pogodowe” wyjaśnia ekspert ds. prawa pracy AK Maximilian Turrini.
Pracodawcy muszą zadbać o pracowników
Pracodawcy są jednak zobowiązani do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków, powiedział Turrini cytowany przez ORF. Może to obejmować zapewnienie odpowiedniej ilości wody, wentylację pomieszczeń roboczych, elastyczne godziny pracy lub noszenie lżejszych ubrań.
“Bardzo ciężkie prace powinny być w miarę możliwości odkładane na później, a te, które są lżejsze wykonywane w cieniu. Należy ograniczyć do minimum nadgodziny w czasie upałów i zaplanować regularne przerwy i wystarczającą ilość czasu na picie”, wyjaśnia Turrini. “Napoje muszą być dostarczone przez pracodawcę”, dodaje.
Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia przez okna, na przykład za pomocą żaluzji. Trzeba również osłonić wszystkie powierzchnie emitujące ciepło. W przypadku czynności wymagających niewielkiego wysiłku fizycznego, takich jak praca biurowa, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 19 do 25 stopni. Jeśli jest zainstalowany system klimatyzacji lub wentylacji, temperatura nie powinna przekraczać 25 stopni.
Odpowiedni ubiór obowiązuję także przy upałach
Pomimo temperatury 35 stopni Celsjusza, bluzki odkrywające brzuch, czy krótkie spodenki są zakazane w biurze, zgodnie z Raportem Izby Pracowniczej. “Pracownicy nie mogą przychodzić do pracy w klapkach, czy krótkich spodenkach”, powiedział ekspert ds. prawa pracy.
Zwłaszcza a w bankach, firmach ubezpieczeniowych i kancelariach trzeba przestrzegać zasad ubioru nawet w trakcie upałów. “Zasadniczo należy dokonać rozróżnienia między przepisami dotyczącymi ubioru pracowniczego a przepisami dotyczącymi ochrony pracowników. W porozumieniu z przełożonym lub kierownikiem przepisy te można jednak złagodzić”, powiedział Turrini.
Źródło: orf