Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Skąd wzięła się tradycja Alpabzug?

Alpabzug, czyli szwajcarski redyk – skąd się wzięła ta tradycja?

aktualności szwajcaria, redyki, alpabzug
Zdjęcie: facebook / Tanie noclegi w Szwajcarii
Gdy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze, pasterze wyruszają ze zwierzętami w drogę powrotną z Alp do doliny. Alpabzug, czyli szwajcarski redyk jest jedną z największych tradycji górskich – i jedną z najpiękniejszych. Bo krowy, owce i kozy są ozdobione kwiatami.

Alpabzug – skąd wzięła się ta tradycja?

W szwajcarskich Alpach żyje dziś około 400 000 sztuk bydła, 200 000 owiec, kóz, a nawet alpaki. Tę pielęgnowaną od setek lat tradycję obchodzą mieszkańcy alpejskiego kraju każdego roku – w podziękowaniu za bezwypadkowe i bezstratne lato w Alpach. W zależności od pogody alpejskie redyki odbywają się między połową sierpnia a połową września. 

O co chodzi z tymi kwiatami?

Punktem kulminacyjnym każdego tradycyjnego redyku są kolorowe korony kwiatów krów i bydła. Pasterze wybierają zwierzęta specjalnie udekorowane do Alpabzug. Krowy, które dały szczególnie dużo mleka lub najbardziej w tym przodują w stadzie, są pięknie udekorowane. 

„Tschäppl”, jak nazywa się nakrycie głowy, jest w każdym rejonie Alp inny. Najczęściej są to sezonowe i regionalnie występujące kwiaty, takie jak słoneczniki, dalie lub chryzantemy. Aby zmniejszyć wagę, w większych kompozycjach pasterze stosują również jedwabne kwiaty. W zależności od regionu i Alp mieszkańcy zdobią także krzyże, drewniane deski, korony styropianowe, rogi bydła lub odwrócone krzesła udojowe.

Co się dzieje w trakcie redyku?

Wędrówce w wielu miejscowościach towarzyszą stragany, muzyka oraz oferta kulinarna – jak na prawdziwe święto ludowe przystało. Punktem kulminacyjnym jest kolorowy wjazd. Nie tylko ozdobione zwierzęta, ale także lokalne stroje i imponujące dzwony zachwycają widzów już od lat. 

Nieodłączną częścią Alpabzug są również śpiew jodłowy i dźwięki rogów alpejskich. W wielu miejscowościach festyn oznacza również pyszne napoje i posiłki, oraz możliwość nabycia rękodzieła na straganach. W niektórych regionach pasterze rozdają między sobą ser produkowany w Alpach, czyli tzw. „Chästeilet”.

Źródło: myswitzerland

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.