Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe przepisy dla kierowców

Niemcy: Bez tego symbolu na oponie grozi mandat

aktualności niemcy, opony zimowe, symbol alpejski, opony
Zdjęcie: freepik
Od października opony zimowe na pojazdach w Niemczech muszą być oznaczone symbolem alpejskim. Każdy, kto jeździ na starszych oponach, czyli bez znaczka z płatkiem śniegu może zostać ukarany grzywną. O co chodzi?

Alpejski symbol na oponach w Niemczech 

Kto podróżuje samochodem jesienią, zimą, lub wczesną wiosną, powinien zadbać o to, aby na oponach widoczny był niewielki szczyt górski z płatkiem śniegu. Jeśli widnieje tylko napis M+S (Mud+Snow, czyli Błoto+Śnieg), to opony są już starsze i nie mogą być używane. Od 2018 roku producenci nie mogą już wprowadzać takich opon na rynek, a teraz ich używanie w zimowych warunkach drogowych jest zabronione. Każdy, kto zostanie złapany z takimi oponami na śniegu i lodzie, będzie musiał liczyć się z 60 euro grzywny i skończy z jednym punktem karnym. 

Starsze opony i tak należy wymienić

Thomas Müther z ADAC Nordrhein wskazuje, że opony bez symbolu alpejskiego mają co najmniej siedem lat i nadają się tylko do utylizacji. „Testy ADAC wykazały, że po sześciu latach zimo właściwości jezdne znacznie się zmniejszają. Najpóźniej po ośmiu latach należy wymieniać opony zimowe”, tłumaczy Müther. 

Kierowcy, którzy w zimowych warunkach drogowych jeżdżą na oponach bez symbolu alpejskiego, zgodnie z niemieckim prawem jeżdżą na oponach letnich. „Stwarza to nieprzewidywalne zagrożenie bezpieczeństwa dla siebie samego i innych użytkowników dróg”, mówi Müther. 

Rzecznik ADAC zwraca uwagę, że oprócz kierowcy, również posiadacz pojazdu otrzymuje karę, chyba że obaj są tą samą osobą. Właścicielowi grozi 75 euro i jeden punkt karny. „Jeżeli dojdzie do wypadku, ubezpieczenie może znacznie obniżyć swoje świadczenia z powodu rażącego zaniedbania.” 

Trzeba regularnie sprawdzać głębokość bieżnika

W przypadku opon oznaczonych symbolem alpejskim należy regularnie sprawdzać głębokość bieżnika i wiek opon. W przypadku opon zimowych wymagana jest głębokość bieżnika wynosząca co najmniej 1,6 mm. Jednak ADAC zaleca cztery milimetry lub więcej ze względów bezpieczeństwa. Thomas Müther radzi, aby kontrolować całość za pomocą monety o nominale 2 euro: „Srebrna krawędź ma dokładnie cztery milimetry szerokości. Jeśli włożysz monetę między dwa bloki profilu, a brzeg nie jest widoczny, wszystko jest w porządku”.

Według ADAC zmiana opon zimowych ma sens po około sześciu latach, nawet jeśli głębokość bieżnika jest nadal wystarczająca. Mieszanka gumy staje się wtedy tak twarda, że w niskich temperaturach traci przyczepność. ADAC zaleca, aby opony miały nie więcej niż dwa lata, a Auto Club Europa (ACE) – nie więcej niż 18 miesięcy. Można to sprawdzić za pomocą tzw. numeru DOT – czterocyfrowego kodu umieszczonego na boku opony. Na przykład liczba 2321 oznacza, że opony zostały wyprodukowane w 23 tygodniu kalendarzowym w 2021 roku. 

Obowiązek zakładania opon zimowych w Niemczech

W Niemczech nie ma z góry określonego czasu wymiany opon, zgodnie z przepisami drogowymi. Ustawodawca wymaga jedynie, aby sprzęt był „dostosowany do warunków pogodowych”. Obowiązek posiadania opon zimowych obowiązuje jedynie w przypadku złych warunków drogowych, takich jak śnieg, lód i gładkość nawierzchni. Powszechna zasada, zgodnie z którą opony zimowe powinny być używane w samochodzie od października do Wielkanocy, sprawdziła się, ponieważ już na początku tego miesiąca mogą wystąpić przymrozki.

W niższych temperaturach opony zimowe pozwalają kierowcy lepiej hamować i jeździć pewniej. Mieszanka gumowa opon letnich twardnieje przy bardzo niskich dodatnich stopniach, co może znacznie zmniejszyć przyczepność na drodze. Opony zimowe są wykonane z miękkiej mieszanki gumowej z dodatkowymi rowkami, które zapobiegają osadzaniu się śniegu i błota.

Źródło: tagesschau

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.