Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zakupy za granicą

Czemu niektóre produkty są tańsze w Niemczech niż Szwajcarii?

produkt, aktualności szwajcaria, ceny w szwajcarii, porównanie cen, niemcy
Zdjęcie: freepik
Wiele mieszkańców Szwajcarii lubi podróżować do Niemiec, zwłaszcza na hurtowe zakupy. Ale czy nadal warto to robić po gwałtownym wzroście inflacji w Niemczech? I dlaczego w ogóle istnieją różnice cen? Kilka słów o turystyce zakupowej na niemiecko-szwajcarskiej granicy.

Portal 20 Minuten porównał równoważne produkty między dwoma dyskontami i dwoma tradycyjnymi supermarketami w Weil am Rhein i Bazylei. Ceny ustalone w Niemczech przeliczono na franki szwajcarskie po dziennym kursie wymiany.

Wiele produktów jest w rzeczywistości tańszych w Niemczech

Różnica w cenie mięsa, sera i jajek jest znaczna, a niektóre produkty są ponad dwukrotnie droższe w Szwajcarii. Na przykład, jajko ekologiczne w Aldi w Szwajcarii kosztuje 0,78 CHF, podczas gdy w niemieckim supermarkecie kosztuje równowartość zaledwie 0,31 CHF. Sznycel kosztuje 1,76 franka za 100 g w supermarkecie w Szwajcarii, podczas gdy w Niemczech kosztuje równowartość zaledwie 0,93 franka. 

W przypadku innych produktów nie warto jednak podróżować za granicę. Na przykład niektóre z porównywanych serów, kawy i marchwi są tańsze w Szwajcarii niż w Niemczech. W przypadku niektórych międzynarodowych markowych produktów, takich jak szampony, nie ma prawie żadnych różnic cenowych.

Wyższe ceny w Szwajcarii służą ochronie rolnictwa

Ale dlaczego w ogóle istnieją różnice cenowe? „Ceny są wyższe w Szwajcarii, ponieważ szwajcarskie rolnictwo jest chronione przed produktami importowanymi”, powiedział ekspert ds. handlu detalicznego Hans-Peter Kruse. Szwajcaria nakłada cła ochronne na wiele produktów, które wytwarzane są również w Szwajcarii. 

„Inaczej jest na przykład w przypadku Dorady, ponieważ nie można jej produkować w Szwajcarii. Dlatego nie ma ceł ochronnych na takie produkty”, wyjaśnia Kruse. Produkty te są często podobnie drogie w porównaniu niemiecko-szwajcarskim, w przeciwieństwie na przykład do produktów mlecznych, za które trzeba zapłacić cło importowe. „Ma to zastosowanie niezależnie od tego, czy produkt jest ekologiczny, czy nie”.

Istnieją rozłożone w czasie cła ochronne na niektóre produkty. Na przykład, istnieje cło ochronne na pomidory latem, ale nie zimą, ponieważ pomidory nie są prawie nigdy lub wcale uprawiane w Szwajcarii w tym czasie. „Pomidory z produkcji zagranicznej nagle stają się droższe latem, kiedy w życie wchodzi taryfa ochronna”. Dzieje się tak, ponieważ cło wynosi około siedmiu franków za kilogram pomidorów. 

Inne standardy produkcji w Szwajcarii

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w Unii Europejskiej, która otworzyła się na bezcłowy import żywności z zagranicy. „Ceny żywności są tam takie jak na rynku światowym, w przeciwieństwie do Szwajcarii”, mówi Kruse. 

Standardy produkcji w Szwajcarii są również znacznie bardziej rygorystyczne w niektórych przypadkach, na przykład w hodowli przemysłowej. Według Kruse dozwolone jest trzymanie mniejszej liczby kurczaków na metr kwadratowy niż w UE. W Niemczech pszenicę można również kupić po cenach światowych, co jest ważne dla kosztów produkcji w hodowli zwierząt. „Oba te czynniki mają znaczący wpływ na ceny produktów zwierzęcych”, mówi Kruse.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!