Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

"Chrzczony" miód

Uwaga na fałszywe miody w austriackich supermarketach!

miód, słoiki z miodem, honig
Foto: Freepik
Organizacja Greenpeace bije na alarm: na austriackim rynku mogą znajdować się duże ilości podrobionego miodu. O co chodzi?

Miód miodowi nierówny

Greenpeace niepokoi się wynikami testów miodu z niemieckich supermarketów, jak poinformował w poniedziałek program ochrony konsumentów „ORF konkret”. W teście miodu z niemieckich supermarketów zleconym przez niemieckie i europejskie stowarzyszenia pszczelarzy, około 80% próbek zostało „sfałszowanych”.

Miód rozcieńczano np. syropem cukrowym. Ponieważ kilku dużych importerów i rozlewni miodu działa zarówno na rynku niemieckim, jak i austriackim, istnieje wysokie ryzyko, że podrobione produkty są na półkach również w austriackich supermarketach.

Greenpeace wezwał Ministra Ochrony Konsumentów Johannesa Raucha, aby polecił Austriackiej Agencji Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (niem. Agentur für Gesundheit und Ernährungssicherheit – AGES) natychmiastowe przeprowadzenie testów. Supermarkety i duże rozlewnie miodu powinny również przyczynić się do szybkiego wyjaśnienia sprawy. A mianowicie poprzez pobranie próbek z produktów znajdujących się w ich magazynach i na półkach.

„Skandaliczne wyniki testów”

Sebastian Theissing-Matei, ekspert Greenpeace ds. rolnictwa: „Jeśli skandaliczne wyniki testów w Niemczech powtórzą się w Austrii, to mówimy o jednym z największych oszustw konsumenckich od wielu lat. Być może każdy z nas ma już w domu miód, który został bez naszej wiedzy rozcieńczony syropem cukrowym”.

W teście przeanalizowano profil DNA miodu z niemieckich supermarketów w celu ustalenia, czy jest to prawdziwy miód. Ten rodzaj analizy naukowej jest stosunkowo nowy. Sfałszowany miód mógł zatem znajdować się w obiegu znacznie dłużej, ale do tej pory tego nie wykryto.

„Nie ma czasu do stracenia”

W międzyczasie Greenpeace radzi konsumentom, aby kupowali miód od austriackich pszczelarzy. Wynika to z faktu, że nie ma żadnych oznak, że produkty mogą być podrobione. Politycy, władze i firmy są teraz wzywane do zapewnienia, że konsumenci w Austrii wkrótce będą mogli polegać na fakcie, że tam, gdzie miód jest oznakowany, w środku naprawdę jest miód.

„Minister ochrony konsumentów Rauch, austriackie władze, rozlewnie miodu i supermarkety nie mają czasu do stracenia. Powinni szybko wyjaśnić, czy w sklepach i na półkach sklepowych w tym kraju znajduje się podrobiony miód. Następnie muszą zapewnić, że wszystkie podróbki znikną jak najszybciej z rynku”, domaga się Theissing-Matei.

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!