Szok dla piwoszy?

Austria: Kaucja za butelkę piwa wzrosła ponad dwukrotnie

kaucja, butelki, butelki wielokrotnego użytku, szklane butelki, butelki po piwie
Foto: Pixabay
Po ponad 40 latach kaucja za szklane butelki zwrotne została zwiększona z 9 centów (wcześniej 1,2 szylinga) do 20 centów.

Według Zrzeszenie Browarów, podwyżka kaucji dotyczy szklanych butelek, za które obecnie pobiera się opłatę w wysokości 9 centów w automatach zwrotnych w supermarketach. Należą do nich klasyczne butelki piwa o pojemności 0,5 litra, ale także szklane butelki typu flint z zakrętkami i wiele szklanych butelek o pojemności 0,33 litra.

Ponieważ 90% butelek, o których mowa, to butelki po piwie, Zrzeszenie Browarów (niem. Verband der Brauereien) twierdzi, że zainicjowało, wynegocjowało i wdrożyło podwyżkę kaucji. „Niska kaucja najwyraźniej doprowadziła do tego, że coraz więcej osób wyrzucało butelki, uniemożliwiając tym samym ich recykling”, wyjaśnił Karl Schwarz, prezes Stowarzyszenia Browarów. Stowarzyszenie oczekuje, że podwyższenie kaucji spowoduje, że więcej butelek będzie zwracanych.

Oszczędność zasobów

Browary i inny producenci napojów tracą bezpowrotnie szklane butelki wielokrotnego użytku,  które trafiają do szklanego pojemnika zamiast do supermarketu. Według stowarzyszenia powoduje to milionowe straty dla branży. „Zwrot do supermarketu oszczędza wiele zasobów w bardzo energochłonnej produkcji szklanych butelek”, mówi prezes Schwarz. 

Zgodnie z ostatnim raportem „Der Standard”, wartość szklanych butelek zwrotnych znajdujących się już w magazynach również wzrosła niemal z dnia na dzień. To sprawiło, że branża stała się nerwowa. Dlatego też dokładny termin wzrostu kosztów kaucji, którego spodziewali się już znawcy branży, był do zeszłego tygodnia dobrze strzeżoną tajemnicą. „Istnieje porozumienie między detalistami i producentami, które reguluje szczegóły. Nie chcemy mówić nic więcej” – powiedział Spar w odpowiedzi na zapytanie APA.

Brak chomikowania

 „Wpływ podwyżki kaucji za butelki wielokrotnego użytku na popyt na odpowiednie pojemniki w naszych sklepach jest do opanowania”, podaje spółka macierzysta Billa, Rewe. „Mogą wystąpić tylko pojedyncze przypadki, w których popyt na takie butelki wzrośnie lub zostanie zwrócona ich mniejsza ilość”. Hofer również „obecnie nie doświadcza żadnych większych wahań” popytu na piwo w szklanych butelkach zwrotnych.

Od początku stycznia w Austrii obowiązuje również system kaucji za plastikowe butelki i aluminiowe puszki (25 centów). System kaucji ma zastosowanie do wszystkich jednorazowych butelek na napoje i puszek aluminiowych o pojemności od 0,1 do 3 litrów. Konsument płaci kaucję w wysokości 25 centów. Jeśli zwróci puste, niezgniecione butelki i puszki z czytelną etykietą, otrzyma zwrot pieniędzy. Kaucja nie jest jednak pobierana za Tetrapak, mleko i produkty medyczne czy syrop.

Do końca marca producenci napojów mogą dostarczać swoje towary do sprzedawców detalicznych bez etykiety z informacją o pobieranej kaucji. Klienci będą zatem „stopniowo przyzwyczajać się do nowego systemu”.

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!