Fala strajków ostrzegawczych w ramach sporu płacowego w sektorze publicznym po raz pierwszy w Nadrenii Północnej-Westfalii uderza w lotniska w Düsseldorfie i Kolonii/Bonn.
Jednodniowy strajk zorganizowany przez związek zawodowy Ver.di rozpoczął się już w niedzielę późnym wieczorem na kolońskim lotnisku.
Lotnisko w Kolonii stoi
Pasażerowie mogą spodziewać się masowo odwoływanych i opóźnionych lotów. Pracowników obsługi naziemnej wezwano do wzięcia udziału w strajku. Ver.di spodziewa się, że na lotnisku w Kolonii w akcji weźmie udział od 200 do 300 osób.
Rzecznik lotniska w Kolonii powiedział, że spodziewa się licznych utrudnień. W trakcie strajku nie odbędzie się około 75 zaplanowanych odlotów i przylotów. “W okresie strajku zaplanowano łącznie 168 lotów pasażerskich (79 startów i 89 lądowań)”.
Na lotnisku w Düsseldorfie również utrudnienia
Jednodniowy strajk rozpoczął się na lotnisku w Düsseldorfie o 3 nad ranem. Ver.di spodziewa się tam 600 strajkujących. Lotnisko wyjaśniło, że pasażerowie również powinni spodziewać się opóźnień, zmiany harmonogramu i odwołania lotów.
Od niedzielnego popołudnia co najmniej 30 procent z 334 pierwotnie zaplanowanych odlotów i przylotów zostanie lub zostało odwołanych. Pasażerowie powinni zapytać o status swoich lotów u linii lotniczych lub organizatorów wycieczek przed podróżą.
Strajki w przedszkolach i komunikacji publicznej
Związek ogłosił strajki do środy włącznie. Mieszkańcy wielu gmin będą musieli między innymi dostosować się do ograniczonego funkcjonowania ośrodków opieki dziennej, czy wywozu śmieci. W Niemczech stanie także transport publiczny.
Strajkami dotknięte będą również szpitale. Akcje odbędą się między innymi w Wuppertalu, Solingen, Remscheid, Kolonii, Düren, Mönchengladbach, Düsseldorfie, Akwizgranie, Gelsenkirchen i Minden.
Ver.di wywiera presję w negocjacjach płacowych z pracodawcami na szczeblu federalnym i samorządowym, organizując codzienne strajki w poszczególnych gminach. Związek domaga się ośmioprocentowej podwyżki płac, ale minimum o 350 euro więcej miesięcznie, a także trzech dodatkowych dni wolnych. Do tej pory odbyły się dwie rundy negocjacji między pracownikami a pracodawcami. Trzecia runda zaplanowana jest na 14 marca w Poczdamie. Pracodawcy nie złożyli jeszcze oferty.
Źródło: zdf