Bez doświadczenia na najwyższych szczeblach władzy
Friedrich Merz, przewodniczący partii CDU, dał się pozjać jako człowiek o przejrzystych zasadach. Niemcy postrzegają go jako kogoś, kto robi różne rzeczy, czasami nawet zanim je przemyśli. Pytanie brzmi jak dobrze ta impulsywność w mowie i działaniu, w połączeniu z twardym tonem przywództwa, sprawdzi się w koalicji, która najprawdopodobniej będzie rządzić w Niemczech.
W końcu rząd koalicyjny wymaga kompromisów, a przede wszystkim zaufania. Zwłaszcza że Merzowi brakuje doświadczenia w rządzeniu. Nigdy nie zajmował on stanowiska ministerialnego, nie był człowiekiem gabinetu, ani nim nie kierował.
Friedrich Merz: Od polityki do biznesu i z powrotem
Niemniej jednak nie można odmówić doświadczenia 69-latkowi w polityce. Friedrich Merz wstąpił do Junge Union jeszcze jako uczeń. Był posłem do Parlamentu Europejskiego w latach 1989 -1994 i posłem do niemieckiego Bundestagu w latach 1994 – 2009. Dwa lata był przewodniczącym frakcji parlamentarnej CDU/CSU. Do czasu, gdy Angela Merkel zastąpiła go po wyborach do Bundestagu w 2002 r. i została kolejną kandydatką partii na kanclerza.
Cztery lata później rozpoczęła się era Merkel, a Merz odszedł z polityki do biznesu w 2009 roku. Pracował na przykład w radzie nadzorczej największej na świecie firmy zarządzającej aktywami BlackRock.
Ale Friedrich Merz ma gen przetrwania. W 2018 r., kiedy polityczna gwiazda Angeli Merkel zaczęła opadać, wrócił do polityki. Jak potwierdziła sama Merkel, szybko udowodnił swoją „bezwarunkową wolę władzy”. Wymagało to trzech prób, ale absolwenta prawa ostatecznie wybrano na przewodniczącego CDU w 2022 roku.
CDU pod przywództwem Merza
Merz wykorzystał swój czas jako lider opozycji, aby dostosować CDU do swojej konserwatywnej linii. Kiedy w maju partia przyjęła swój nowy podstawowy program, definitywnie zerwała z erą Merkel i zrobiła krok wstecz pod względem treści: powrót do energii jądrowej, przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej, „program dla ciężko pracujących”.
Kolejny kluczowy punkt: „niemiecka kultura dominująca (niem. Deutsche Leitkultur)”. To termin ukuty przez Friedricha Merza w 2000 r., kiedy w przemówieniu w Bundestagu zażądał, aby migranci dostosowali się do „dorosłej, liberalnej niemieckiej kultury”. W tamtym czasie była to jego alternatywna propozycja dla „społeczeństwa wielokulturowego”. Dziś jest to podstawowa zasada CDU – wraz z polityką azylową, która zdecydowanie ogranicza przyjmowanie osób ubiegających się o pobyt w Niemczech.
CDU pod rządami Merza uzasadnia również swoje roszczenia do przywództwa swoją samoświadomą wiedzą ekonomiczną i obecnym spowolnieniem gospodarczym. Obietnice ożywienia gospodarki dobrze zostały odebrane przez obywateli, zwłaszcza we wschodnich Niemczech.
Czy Niemcy lubią Merza?
Z drugiej strony, pomoc finansowa i wojskowa dla Ukrainy, w którą CDU/CSU jest nadal zaangażowana, jest krytycznie postrzegana przez wielu ludzi, zwłaszcza na wschodzie. Merz, niegdyś zagorzały zwolennik dostaw Taurusa, złagodził swój ton już latem ubiegłego roku, przed wyborami krajowymi w Saksonii i Turyngii.
Ogólnie rzecz biorąc, Merz… nie jest szczególnie popularny w kraju. Jego notowania w sondażach wśród kobiet są szczególnie niskie. Sojusz o nazwie „Kobiety przeciwko Merzowi” ma 85 000 obserwujących na Instagramie.
Z drugiej strony Friedrich Merz jest przynajmniej bardziej popularny na wschodzie niż jego poprzednicy Armin Laschet i Annegret Kramp-Karrenbauer. A jego ogólne notowania w sondażach wzrosły w ostatnich tygodniach.
Źródło: mdr
Zdjęcie: instagram / merzcdu