Barometr zatrudnienia Ifo

Firmy w Niemczech nadal redukują zatrudnienie

zakłąd pracy, branża samochodowa, produkcja samochodów, maszyny, samochody, karoseria, firma
Foto: Freepik
Spadająca liczba zamówień oraz słaba koniunktura uderzają w niemiecką gospodarkę. Z tego powodu niemieckie przedsiębiorstwa kontynuują redukcję liczby pracowników, a to z kolei może mieć konsekwencje dla bezrobocia.

Trudna sytuacja na niemieckim rynku pracy

Firmy w Niemczech nadal zwalniają pracowników. Tak wynika z badania monachijskiego Instytutu Ifo przeprowadzonego wśród niemieckich przedsiębiorców. Tak zwany indeks barometru zatrudnienia spadł w marcu z 93,0 punktów do 92,7 pkt.

Oznacza to, że firmy planują mniej nowych rekrutacji, a jednocześnie likwidują istniejące stanowiska. „Sytuacja na rynku pracy pozostaje trudna”, mówi Klaus Wohlrabe z instytutu Ifo. Skutki takiego stanu rzeczy są przewidywalne: „Bezrobocie prawdopodobnie będzie nadal nieznacznie rosnąć”.

Największy problem ma niemiecki przemysł

Z największymi problemami zmaga się niemiecki przemysł, w którym od dłuższego czasu firmy systematycznie redukują miejsca pracy. „Ten trend utrzymuje się już prawie dwa lata”, podkreśla Instytut Ifo i dodaje, że sytuacja dotyczy niemal wszystkich przedsiębiorstw w branży.

Sytuacja gospodarcza wpływa także na sektor usług – tutaj firmy również z rezerwą podchodzą do kwestii zatrudnienia. Dla handlu barometr zatrudnienia wprawdzie wzrósł w najnowszym badaniu, ale wielu detalistów nadal planuje zwolnienia. Stabilizacja jest z kolei domeną branży budowlanej – tam niemieckie firmy nie planują większych zmian, jak wynika z raportu.

Są powody do optymizmu?

Mimo to ogólny nastrój wśród przedsiębiorców nie jest już tak ponury jak kilka miesięcy temu. Perspektywa stabilnego rządu i zwiększonych inwestycji w infrastrukturę poprawiła nieco nastroje w firmach, co sprawiło, że indeks klimatu biznesowego Ifo wzrósł trzeci miesiąc z rzędu. Jednak do optymizmu jeszcze daleko. Większość firm pozostaje sceptyczna. „Napływ zamówień i popyt wciąż są słabe, zwłaszcza w przemyśle” – tłumaczy Klaus Wohlrabe.

Instytut Ifo prognozuje dla niemieckiej gospodarki w 2025 roku jedynie minimalny wzrost na poziomie 0,2%. Poprawa może nadejść dopiero w 2026 roku, gdy przewiduje się wzrost PKB o 0,8%. W 2024 i 2023 roku największa gospodarka Europy odnotowała niewielki spadek.

Źródło: Spiegel

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!