W austriackim kraju związkowym Tyrol od wiosny aż do jesieni obowiązują zakazy zjazdu z autostrad i głównych dróg w weekendy oraz dni świąteczne. Podróżni bez celu znajdującego się w regionie nie mogą korzystać z alternatywnych tras, nawet w przypadku korków.
To odpowiedź lokalnych władz na ogromne obciążenie ruchem turystycznym.
Zakaz zjazdu do początku listopada – oto co obowiązuje w Tyrolu
Zakaz zjazdu dotyczy alternatywnych tras przy autostradzie Inntal (A12) oraz drogi prowadzącej przez przełęcz Fernpass. Według władz Tyrolu ma to chronić mieszkańców przed nadmiernym ruchem tranzytowym.
Ograniczenia obowiązują w każdą sobotę, niedzielę i święto od godziny 7:00 do 19:00. Taka sytuacja potrwa aż do 2 listopada 2025 roku.
Rejon Fernpass i okolice Kufstein
Chociaż letnie zakazy formalnie wchodzą w życie od 1 maja, to identyczne ograniczenia obowiązywały już w Wielkanoc i będą obowiązywać w kolejny weekend w ramach tzw. regulacji zimowej. Dotyczą one dróg w:
rejonie Reutte i Nassereith (trasa przez Fernpass):
- L288 Pinswanger Straße – kierunek Pflach
- L69 Reuttener Straße – kierunek Pflach
- Zjazd z Fernpassstraße do Wiesbichl (L288-0-A1)
- Przejazd przez Nassereith – jeśli celem podróży są Niemcy
rejonie Kufstein (autostrada Inntal – A12):
- L211 Unterinntal Straße – kierunek Kufstein
- L295 Buchberger Straße – kierunek Niederndorf
- Droga gminna Endach/Kufstein
- Alte Erlerstraße – kierunek Niederndorf
Innsbruck, Brenner i region Seefeld-Zirl
W przeciwieństwie do tras w rejonie Fernpassu i Kufstein, ograniczenia w regionie Innsbrucka, przełęczy Brenner oraz Seefeld-Zirl obowiązują już od 18 kwietnia i nie były zawieszone w okresie zimowym. Obejmują one:
rejon Innsbruck – Brenner (w kierunku Włoch):
- L11 Völser Straße – zjazd na Zirler Straße
- B177 – zjazd w centrum Zirl
- L13 Sellrainstraße
- L394 Axamer Straße
- Drogi gminne Rothenbrunn i Fotscherstraße
- B171b – Völs, rondo w kierunku wschodnim
- L306 – Völs, rondo
- L11 – zjazd w kierunku Afling
- B171a Tiroler Straße – Hall in Tirol
- L283 Ampasser Straße
- L9/L32 – Mittelgebirgsstraße i Aldranser Straße
- L226/L227 – Natterer Straße i Mutterer Straße – kierunek Niemcy
- L38 Ellbögener Straße
- Droga gminna Nösslach
region Seefeld-Zirl:
- Przejazd przez Scharnitz
- L14 Schanz – Leutasch
- L75 Boden-Straße
- L35 Buchener Straße (z wyłączeniem aut z przyczepą)
- Przejazd przez Seefeld, Reith bei Seefeld i Zirl
Ważne!
Jak donosi ADAC, poza zakazami zjazdu, na ruchliwych trasach wprowadzane są tzw. „sygnalizacje dozujące”. Oznacza to, że w godzinach szczytu przepuszczana będzie ograniczona liczba pojazdów na godzinę.
Dobra wiadomość dla turystów na miejscu
Zakazy nie dotyczą osób spędzających urlop w danym regionie lub odwiedzających tam rodzinę i znajomych. Takie osoby mogą korzystać z dróg objętych ograniczeniami, pod warunkiem, że są w stanie to udowodnić w razie kontroli, np. pokazując potwierdzenie rezerwacji lub dokładne dane celu podróży.
Monitoring i kontrole policyjne
Informacje o zakazach są wgrywane bezpośrednio do systemów nawigacyjnych, dzięki czemu urządzenia nie pokazują zablokowanych dróg jako alternatywnych tras. Dodatkowo, przestrzeganie zakazów kontrolowane jest przez policję i prywatne służby ochrony. Nieprzestrzeganie przepisów grozi wysokimi mandatami.
Władze Tyrolu uważają wprowadzone zakazy za sukces. Według oficjalnych danych, tylko w sezonie zimowym zawrócono około 250 tysięcy pojazdów.
ADAC krytycznie o zakazach
Niemiecki automobilklub ADAC wyraża zaniepokojenie wprowadzeniem zakazów, wskazując, że utrudniają one swobodę podróżowania. Choć Tyrol zmaga się z poważnym obciążeniem ruchem tranzytowym, to restrykcje są frustrujące dla turystów.
Mimo tego ADAC zaleca, aby w razie korka pozostać na autostradzie, ponieważ drogi alternatywne szybko się zapychają i również stają się nieprzejezdne.
Źródło: adac
Foto: Freepik