Nazwiska, Skype, zdjęcia do dokumentów

Przegląd nowych przepisów, które wejdą w życie w maju w Niemczech

maj, kalendarz, bez, kartka z kalendarza mai, may
Foto: Freepik
Maj przynosi dla mieszkańców Niemiec nie tylko słońce i zieleń, ale także zmiany w wielu przepisach. Od nowelizacji prawa o nazwiskach małżonków, przez obowiązkowe zdjęcia paszportowe w formie cyfrowej, aż po surowsze kontrole bioodpadów i wyższe ceny biletów na basen. Co się zmienia od 1 maja 2025? Oto najważniejsze nowości.

Koniec papierowych zdjęć do dokumentów

Od 1 maja 2025 r. tylko cyfrowe zdjęcia paszportowe będą akceptowane przy składaniu wniosków o dowód osobisty lub paszport. Klasyczne papierowe fotografie to już przeszłość. Papierowe zdjęcia z automatów i studiów fotograficznych nie będą już akceptowane. Tylko zdjęcia cyfrowe, które można wykonać w foto-studiach, drogeriach (np. dm) lub bezpośrednio w urzędzie będą dopuszczalne. 

W praktyce zdjęcie jest przekazywane cyfrowo, a wnioskodawca otrzymuje kod QR, który urząd skanuje i wtedy może pobrać zdjęcie. Ale uwaga: Niektóre urzędy mogą jeszcze stosować wyjątki, warto zatem wcześniej sprawdzić stronę internetową urzędu.

Rewolucja nazwiskowa dla małżonków

Od 1 maja 2025 małżonkowie w Niemczech mogą wspólnie nosić podwójne nazwisko, z myślnikiem lub bez. Dotąd tylko jeden z partnerów mógł przyjąć nazwisko złożone.

Przykładowo, Lena Müller i Max Schneider mogą teraz oboje oficjalnie nazywać się Müller-Schneider lub Müller Schneider, bez potrzeby składania dodatkowych wniosków.

Nowe przepisy dają też więcej swobody w nadawaniu nazwisk dzieciom. Nawet jeśli rodzice zachowają swoje oddzielne nazwiska, ich dziecko może otrzymać nazwisko podwójne.

Plastik w bioodpadach? Kara i brak odbioru śmieci!

Od maja 2025 roku kontrole zawartości bioodpadów stają się zdecydowanie bardziej rygorystyczne. Jeśli bowiem okaże się, że ponad 3% zawartości pojemnika stanowią zanieczyszczenia, takie jak plastik, szkło czy metal, pojemnik pozostanie nieopróżniony.

Co więcej, w wielu gminach wprowadzi się losowe kontrole, podczas których pracownik otwiera pokrywę pojemnika i dokonuje wizualnej oceny jego zawartości. Dodatkowo, w niektórych regionach zaplanowano wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych – specjalne kamery i sensory zamontowane na śmieciarkach będą w stanie automatycznie wykrywać zbyt dużą ilość plastiku w bioodpadach.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej segregacji, mieszkańcom grożą mandaty w wysokości nawet do 1000 euro, przy czym ostateczna kwota zależy od decyzji konkretnej gminy. Co istotne, informację o mandacie zazwyczaj umieszcza się bezpośrednio na pojemniku, a jego zapłata musi nastąpić w ciągu 14 dni od momentu wystawienia kary.

Pożegnanie ze Skype’em

Microsoft ogłasza koniec pewnej epoki. 5 maja 2025 roku prywatni użytkownicy nie będą mogli korzystać z aplikacji Skype. W zamian za to Microsoft proponuje przejście na Microsoft Teams. 

Użytkownicy będą mogli się tam zalogować za pomocą swoich danych ze Skype oraz pobrać swoje czaty i kontakty. Jeśli jednak ktoś nie chce korzystać z Teams, może też bezpłatnie pobrać swoje dane i je zarchiwizować.

Koniec darmowego konta w Commerzbank

Od 1 maja 2025 r. Commerzbank wprowadza opłatę 4,90 euro miesięcznie za prowadzenie konta, niezależnie od wpływów. Do tej pory konto było darmowe przy wpływie min. 700 euro/miesiąc. Wyjątek stanowi konto w Comdirect (spółka zależna), które nadal pozostaje bezpłatne.

Droższy wstęp na basen

Początek sezonu kąpielowego w dużych niemieckich miastach oznacza wyższe ceny biletów wstępu. Powodem są rosnące koszty energii i utrzymania obiektów.

Przykłady nowych cen:

  • Berlin: od 5 maja nowy system taryfowy – 6 do 7 euro w zależności od kategorii basenu (bilety online tańsze)
  • Hamburg: 6,20 euro (wcześniej 5,80 euro)
  • Monachium: 6,30 euro (+0,30 euro)
  • Kolonia: 6,10 euro (wcześniej 5,80 euro)
  • Frankfurt nad Menem: 6,40 euro.

Źródło: Bild
Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!