Amnesty International opiniuje

Wolność słowa w Austrii jest zagrożona? Tak twierdzi Amnesty International

demonstracja, wolność słowa, protest
Foto: Pixabay
Międzynarodowa organizacja praw człowieka Amnesty International ostrzega w swoim raporcie rocznym za 2024 rok przed poważnym regresem w kwestii przestrzegania praw człowieka na świecie, ale także przed ograniczeniem wolności słowa w Austrii.

W nowym raporcie dotyczącym globalnej sytuacji Amnesty International zarzuca wielu państwom, zwłaszcza tym najsilniejszym, systematyczne podważanie porządku opartego na prawie i propagowanie praktyk autorytarnych. 

Choć w niektórych krajach zauważalne są pozytywne zmiany, to ogólny obraz ukazuje niepokojący trend regresji, który, zdaniem Amnesty, może się jeszcze pogłębić w 2025 roku.

Coraz większe ograniczenia wolności słowa w Austrii

Zdaniem Amnesty International w Austrii szczególnie niepokojące były wydarzenia związane z rozwiązaniem obozu protestacyjnego na Uniwersytecie Wiedeńskim w sprawie Palestyny oraz kryminalizacją aktywistów klimatycznych. 

Jak zaznacza dyrektorka Amnesty Austria, Shoura Hashemi, właśnie w tych przypadkach widać wyraźnie, jak wolność wypowiedzi i prawa do protestu są ograniczane.

Hashemi zwraca uwagę, że politycy coraz częściej budują narrację, w której protesty przedstawiane są jako działania przestępcze. W szczególności krytykuje stosowanie kar pozbawienia wolności w postępowaniach administracyjnych wobec aktywistów bez wcześniejszego procesu sądowego. Amnesty stanowczo potępia takie praktyki, uznając je za niezgodne z prawami człowieka.

Zachować choćby status quo

Z perspektywy Amnesty, akcje obywatelskiego nieposłuszeństwa, w tym działania podejmowane przez ruch klimatyczny, są chronione przez prawo do zgromadzeń. Dlatego organizacja apeluje o stworzenie procedur umożliwiających szybkie zaskarżanie zakazów organizowania demonstracji. 

Hashemi podkreśla, że w obecnej sytuacji celem powinno być utrzymanie obecnych standardów prawnych, które również są coraz bardziej zagrożone – zwłaszcza w kontekście protestów klimatycznych i tych dotyczących konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Problemy z systemem pomocy społecznej

Amnesty krytykuje również obecną formę austriackiej ustawy o pomocy społecznej. Zdaniem organizacji, jej założenia są wyraźnie sprzeczne z prawami człowieka. W raporcie z 2023 roku eksperci podkreślali konieczność odejścia od maksymalnych progów świadczeń na rzecz minimalnych gwarantowanych kwot. 

Ponadto nowa forma pomocy społecznej, według Amnesty, musi być wolna od dyskryminacji i sztucznego różnicowania obywateli, co według przedstawicieli organizacji, nadal ma miejsce.

Plan walki z przemocą wobec kobiet – krok w dobrą stronę

Wśród pozytywnych przykładów Amnesty wymienia planowany przez rząd krajowy plan działania przeciw przemocy wobec kobiet. Biorąc pod uwagę dramatycznie wysoką liczbę kobietobójstw (27 przypadków w 2024 roku), taki plan od dawna był postulatem organizacji. Hashemi zaznacza, że lepsza współpraca między władzami federalnymi a krajami związkowymi może realnie przyczynić się do zapobiegania takim tragediom.

Pozytywnie oceniono także działające już ambulatoria pomocy ofiarom przemocy, choć Amnesty domaga się ich rozszerzenia.

Identyfikacja policjantów – Austria w ogonie Europy

Kolejnym problemem jest brak czytelnej identyfikacji funkcjonariuszy policji. Austria, zdaniem Amnesty, znajduje się pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Europie. 

Organizacja domaga się wprowadzenia anonimowych numerów identyfikacyjnych na mundurach, które ułatwią ustalenie odpowiedzialności (lub jej braku) funkcjonariuszy w trakcie postępowań wyjaśniających. 

Hashemi zaznacza, że nie chodzi o atak na policję, lecz również o ochronę samych funkcjonariuszy przed bezpodstawnymi oskarżeniami. Zwłaszcza w sytuacjach, gdzie jedynym dowodem są niewyraźne nagrania z telefonów.

Klimat – wielkie wyzwanie, coraz mniejsze zaangażowanie

Dla Amnesty kryzys klimatyczny to także kwestia praw człowieka. Hashemi zwraca uwagę, że temat ten zepchnięto w ostatnich latach na dalszy plan, a klimatyczne protesty osłabione i kryminalizowane. Szczyt klimatyczny z ubiegłego roku określiła jako „farsę”, a ustalenia dotyczące finansowania działań klimatycznych jako dalece niewystarczające. 

Amnesty ostro krytykuje brak ustawy klimatycznej w Austrii i wyraża nadzieję, że nowy rząd potraktuje temat z należytą powagą. „Znajdujemy się w samym środku kryzysu klimatycznego”, podkreśla Hashemi.

Amnesty International działa na całym świecie. Niemal 60 biur krajowych przez cały rok zbiera dane, które następnie trafiają do centrali w Londynie. Tam je weryfikuje i publikuje w rocznym raporcie obejmującym 150 państw. Amnesty prowadzi też rozmowy z rządami, jednak, jak zaznacza Hashemi, organizacja nie uczestniczy w pracach nad programami wyborczymi ani nie udziela politycznych rekomendacji.

Źródło: kurier

Foto: Pixabay

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!