Wysoka jakość życia, silna gospodarka, różnorodna przyroda oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i stabilności. Powodów dla których Szwajcaria jest atrakcyjna dla imigrantów, nie brakuje. Faktem jest, że Szwajcaria to kraj imigracyjny.
W porównaniu międzynarodowym, według danych ONZ, Szwajcaria znajduje się w czołówce krajów o największym odsetku imigrantów. W 2024 roku stanowili oni 31% całkowitej populacji kraju.
90.000 imigrantów rocznie opuszcza Szwajcarię
Dane Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego (BFS) pokazują, że w latach 2013–2022 średnio 155.000 osób rocznie imigrowało do Szwajcarii z zagranicy. W tym samym czasie około 90.000 osób opuszczało kraj. Wyjazdy stanowiły zatem mniej więcej 60% liczby imigrantów. Oznacza to, że choć do Szwajcarii przyjeżdża wielu ludzi, to duża część z nich wkrótce znów wyjeżdża.
Co ciekawe, platforma Swissinfo na podstawie danych Eurostatu obliczyła wskaźniki powrotów do krajów pochodzenia w różnych państwach UE oraz w Szwajcarii. Ze współczynnikiem 54 wyjazdów na 100 imigracji Szwajcaria znajduje się powyżej średniej unijnej (34 na 100).
Powody imigracji i emigracji
Najczęstszymi powodami migracji są kwestie rodzinne lub zawodowe. Często też powodem wyjazdu ze Szwajcarii jest przejście na emeryturę za granicą. W przypadku imigracji zawodowej pojawiają się jednak pewne bariery. Jak zauważa Swissinfo, do najważniejszych należą brak integracji, nieznajomość języka kraju oraz brak uznania kwalifikacji zawodowych.
Te ograniczenia mogą prowadzić do niepewności, a w konsekwencji do decyzji o wyjeździe. Warto też pamiętać, że nie każda imigracja jest od razu związana z chęcią osiedlenia się na stałe. Wiele osób przyjeżdża do Szwajcarii, by zdobyć jednorazowe doświadczenia zawodowe lub akademickie, bez głębszych więzi z krajem. Z reguły osoby te po pewnym czasie szukają nowych kierunków rozwoju kariery. Również rodzaj i długość pozwolenia na pobyt może mieć wpływ na decyzję o wyjeździe.
Kto wyjeżdża najczęściej?
Dzięki zasadzie swobodnego przepływu osób obywatele państw UE są bardzo mobilni. To właśnie z krajów UE pochodzi większość imigrantów w Szwajcarii i to oni także najczęściej ją opuszczają. Dane BFS pokazują, że Szwajcarię najczęściej opuszczają obywatele Niemiec, Francji, Włoch i Portugalii.
Jak wyjaśnia BFS w rozmowie z Swissinfo, w większości przypadków są to osoby wracające do ojczyzny. Trzy czwarte Niemców, Francuzów i Włochów, którzy w 2023 roku opuścili Szwajcarię, powróciło do swoich krajów pochodzenia. W przypadku Portugalczyków odsetek ten był jeszcze wyższy. Aż 87% wróciło do domu.
Istotnym czynnikiem jest również wiek. Osoby w wieku emerytalnym częściej decydują się na powrót do ojczyzny, podczas gdy młodsi pozostają bardziej mobilni i chętni do życia w różnych krajach.
Źródło: Swissinfo / Blick
Foto: Freepik