Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Walka z rozpraszaczami

Niemcy rozważają zakaz smartfonów w szkołach

dzieci, uczniowie, telefony, smartfony, szkołą, zakaz telefonów
Foto: Freepik
Czy uczniowie w Niemczech będą musieli zostawiać swoje smartfony w domu? Tak, jeśli pytać minister edukacji Karin Prien. W odpowiedzi na pytanie, czy telefony komórkowe powinny znaleźć się w plecakach, odpowiedziała w wywiadzie: „Zasadniczo jest to kwestia landów, ale moje stanowisko jest jasne. W szkołach podstawowych powinno się zakazać prywatnego korzystania z telefonów. W szkołach średnich należy znaleźć zasady odpowiednie do wieku uczniów.”

Bawaria jako pierwsza wprowadziła ogólny zakaz już w 2022 roku. Dotyczy on wszystkich szkół, chyba że same szkoły wprowadzą własne zasady użytkowania. W marcu 2025 roku podobne rozwiązanie wprowadziła Hesja. Ogłosiła wszystkie budynki i tereny szkolne strefami ochrony przed smartfonami. „Nasze szkoły muszą być bezpiecznymi przestrzeniami, w których dzieci i młodzież mogą uczyć się wolni od rozproszeń i obaw”, wyjaśnił minister edukacji Armin Schwarz. 

Obecnie dyskusja nabiera tempa w całym kraju. Wszystkie landy debatują, czy powinny pójść śladami Hesji i Bawarii, czy raczej, jak w Saksonii-Anhalt, pozostawić decyzję szkołom.

Saksonia-Anhalt pozostawia decyzję szkołom

Minister edukacji w Saksonii-Anhalt, Eva Feußner, postanowiła pozostawić decyzję w rękach poszczególnych szkół. Z około 900 szkół tylko 151 zdecydowało się na całkowity zakaz korzystania z telefonów. Natomiast 200 pozwala na ich użycie z określonymi ograniczeniami.

Podobną drogą chce pójść Meklemburgia-Pomorze Przednie. „Ani telefony, ani tablety, ani smartwatche nie powinny być całkowicie zakazane. Zamiast tego warto różnicować wiek, zakres i sposób korzystania z urządzeń cyfrowych. Należy także wprowadzać wewnętrzne regulacje szkolne”, wyjaśniła minister edukacji Simone Oldenburg. Jej ministerstwo obecnie współpracuje z krajową radą rodziców i radą uczniów. Pracują nad zaleceniami dotyczącymi tego zagadnienia.

Saksonia planuje szczyt dotyczący telefonów

W Saksonii plany są inne. Minister edukacji, Conrad Clemens, zapowiedział zakaz korzystania z telefonów w szkołach podstawowych. Zakaz obejmie cały kraj związkowy. Szczegóły tej decyzji zostaną omówione na szczycie dotyczącym telefonów, który odbędzie się latem. Udział wezmą dyrektorzy szkół, związki zawodowe i politycy. W Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) odbędzie się debata o propozycji SPD. Dennis Maelzer krytykuje rząd koalicyjny, zarzucając, że przekazuje decyzję na szczeblu gmin i organów zarządzających szkołami.

NRW dyskutuje o „porankach wolnych od telefonów”

Wniosek przedstawiony przez Maelzera i Dilek Engin zakłada całkowity zakaz używania telefonów w szkołach podstawowych. W szkołach średnich ma zostać wprowadzony zakaz korzystania z telefonów przez pierwszą część dnia.

Simone Oldenburg z Meklemburgii-Pomorza Przedniego zwraca także uwagę, że „ani rząd federalny, ani Konferencja Ministrów Edukacji nie mogą wprowadzać zakazów. Odpowiedzialność w tej kwestii ponoszą poszczególne landy”.

Konferencja Ministrów Edukacji rozmawia z ekspertami

Kwestia ta jest traktowana w sposób naukowy. „Podczas ostatniej konferencji ministrów edukacji rozmawialiśmy na ten temat z naukowcami”, informuje przewodnicząca Konferencji Ministrów Edukacji. „Planujemy na jednym z kolejnych spotkań plenarnych przyjrzeć się temu zagadnieniu z perspektywy medycznej.” Zaproszona została również federalna minister edukacji. „Wówczas będzie można porozmawiać o tym, jak rząd federalny i landy mogą się wzajemnie wspierać w tej kwestii.”

Pogląd federalnej minister edukacji Karin Prien nie jest niczym nowym. Przed objęciem stanowiska w ministerstwie była szefową resortu edukacji w Szlezwiku-Holsztynie. Tam rozpoczęła „Dialog w Kilonii” i zapraszała ekspertów, by omówić ten temat. W szkołach podstawowych tego landu od dwóch lat obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych. Zakaz obejmuje czas lekcji. Dla wszystkich innych szkół ministerstwo teraz wyznacza ramy, które pozwalają na ustalanie własnych zasad.

Dzieciom brakuje doświadczenia z naturą

Thomas Irion, specjalista w zakresie edukacji przyszłości i cyfryzacji w Stowarzyszeniu Szkół Podstawowych, uważa, że dyskusja o zakazie telefonów w szkołach jest zbyt powierzchowna. „Problemem w naszej opinii nie są telefony w szkołach, lecz ich używanie w domu.” Dzieci i młodzież mają kontakt z treściami, które często je przytłaczają. „Spędzają zbyt dużo czasu na telefonach, przez co brakuje im doświadczeń związanych z naturą”, mówi Irion. „Ponieważ nie możemy cofnąć czasu, potrzebujemy w szkołach więcej edukacji medialnej. Nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Szkoły muszą stać się miejscami, które doradzają rodzicom i rozmawiają z nimi o tym, jakie zasady są dla ich dzieci sensowne.”

Źródło: Bild

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Wykonywanie pracy wymaga w wielu przypadkach noszenia wyposażenia ochronnego przez pracowników. Czy pracownik musi sam je kupić? Jakie

Właściciel twierdzi, że walczy o przetrwanie. Klienci są podzieleni. O co chodzi? O kebaba za 10 euro, który

Zobacz jeszcze to!