Kanton Bazylea-Miasto chce odegrać wiodącą rolę w rozwoju energii słonecznej. Dzięki znowelizowanej ustawie rząd zobowiązuje teraz również właścicieli istniejących budynków do montażu instalacji fotowoltaicznych. Przy czym przewidziano wyjątki dla małych dachów, budynków objętych ochroną zabytków i elewacji.
Obowiązkowa fotowoltaika w Bazylei
Kanton ogłosił te zmiany w piątkowy poranek. „Wszyscy potrzebujemy prądu, również nasze przedsiębiorstwa”, powiedział dyrektor ds. środowiska Kaspar Sutter. „Musimy też zadbać o to, byśmy w przyszłości dysponowali wystarczającą ilością energii odnawialnej. Jedyne miejsce, gdzie możemy produkować prąd, to dachy i elewacje, właśnie dzięki energii słonecznej”., kontynuował wypowiedź.
Według władz energia z paneli fotowoltaicznych mogłaby pokryć do 40% obecnego zapotrzebowania na prąd w kantonie. Obowiązek montażu instalacji jest elementem kantonalnej strategii klimatycznej, dzięki której Bazylea-Miasto chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2037 roku.
Kogo obejmie obowiązek?
Nowe przepisy obejmą dachy o odpowiednich parametrach i powierzchni przekraczającej 100 m². Rząd szacuje, że w kantonie znajduje się około 9.000 takich budynków. Łącznie w Bazylei stoi około 35.000 domów. „Im większa powierzchnia, tym efektywniejsza instalacja”, podkreślił Sutter. Nawet bez obowiązku aż 75% potencjału solarnego ma być już wykorzystane. Rząd stawia również na zachęty – kto zainwestuje dobrowolnie, otrzyma wsparcie finansowe.
Proces uzyskiwania zezwoleń ma zostać uproszczony, a w wielu przypadkach wystarczy zgłoszenie. Tylko w odniesieniu do zabytków i obiektów znajdujących się w strefach ochronnych nadal będzie wymagana pełna procedura budowlana. Dopłaty do instalacji solarnych zostaną utrzymane do 2040 roku, jednak z czasem będą maleć. Osoby, które nie zainstalują paneli, będą musiały uiścić opłatę zastępczą w wysokości 1500 franków za każdy brakujący kilowat mocy, rozłożone na 10 lat.
Źródło: SRF
Foto: Pixabay