Turyści bez dokumentów odsyłani na granicy
Według doniesień gazety „Ostsee-Zeitung” na przejściu granicznym Świnoujście / Ahlbeck na wyspie Uznam doszło do kilku incydentów z udziałem niemieckich turystów. Chcieli oni jedynie na krótko przekroczyć granicę, aby zrobić zakupy na pobliskim polskim targu. Jedna z rodzin poinformowała, że odmówiono im przekroczenia granicy, ponieważ rodzice nie zabrali ze sobą dokumentów tożsamości dzieci. „To bezczelność. Od lat przekraczamy granicę, mamy swobodny ruch graniczny – a teraz coś takiego”, oburzył się ojciec rodziny, który wraz z żoną i dwiema córkami chciał wybrać się na spacer po Świnoujściu.
Według gazety nie są to pojedyncze przypadki. Polskie władze najwyraźniej nie chcą podać dokładnej liczby odrzuconych turystów. Gazeta informuje, że tysiące innych turystów, mieszkańców lub osób dojeżdżających do pracy, które miały przy sobie dokumenty tożsamości, mogło wjechać do kraju bez komplikacji.
Podróżni muszą również liczyć się z korkami na granicach. Na początku tygodnia na wszystkich przejściach granicznych wszystko przebiegało jeszcze bez zakłóceń. Jednak we wtorek reporter „Tagesspiegel” poinformował o długich korkach we Frankfurcie nad Odrą przed mostem miejskim prowadzącym do Słubic.
Kontrole to odpowiedź Polski na niemieckie działania
Rząd zarządził kontrole w odpowiedzi na… niemieckie kontrole graniczne. Od października 2023 r. Niemcy przeprowadzają wyrywkowe kontrole na granicy z Polską, aby powstrzymać nielegalną migrację. „Jeśli Niemcy zniosą swoje kontrole, my również nie będziemy się wahać” – powiedział w poniedziałek polski minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak.
Siemoniak podkreślił, że Polska jest „zachwycona” swobodą przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej. Warszawa chce wzmocnienia granic zewnętrznych, a nie wewnętrznych UE. Rząd polski nie przyjął propozycji wspólnych kontroli z policją federalną po niemieckiej stronie granicy.
Federalny minister spraw wewnętrznych Alexander Dobrindt pochwalił rozpoczęte przez Polskę kontrole na granicy z Niemcami i Litwą. Są one „ważnym krokiem we wspólnym działaniu przeciwko nielegalnej migracji – krokiem, który wyraźnie popieramy” – wyjaśnił polityk CSU. Rządy Polski i Niemiec działają w ścisłej współpracy, powiedział Dobrindt.
Źródło: t-online
Zdjęcie: facebook / Morski Oddział Straży Granicznej