Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

1,6 miliona szwajcarskich e-winiet już w obiegu

winiety naklejone na szybie

Od 1 lutego trzeba okazać nową winietę, aby korzystać z szwajcarskich autostrad. Oprócz tradycyjnej naklejki, po raz pierwszy można ją również kupić w formie cyfrowej.

1 lutego to ostateczny termin: wszyscy kierowcy korzystający z autostrady muszą okazać nową winietę. Po raz pierwszy nie trzeba jej przyklejać do przedniej szyby – można ją również kupić online. Jest ona elektronicznie powiązana z tablicą rejestracyjną. Nowa oferta wydaje się być popularna wśród osób korzystających z autostrad. 

1,6 miliona e-winiet w obiegu

Od początku grudnia sprzedano już ponad 1,6 miliona e-winiet, jak poinformował Federalny Urząd Celny i Bezpieczeństwa Granic (Bundesamt für Zoll und Grenzsicherheit – BAZG). Proces rejestracji, który został celowo uproszczony, przebiegł sprawnie w przypadku zdecydowanej większości transakcji.

„Spodziewamy się, że od 40 do 50% nabywców winiet zdecyduje się na e-winietę w 2024 roku”, mówi David Venetz, rzecznik prasowy BAZG. W ostatnich latach sprzedano łącznie około 10,5 miliona winiet. Venetz spodziewa się, że popyt ponownie wzrośnie w nadchodzących dniach. 1 grudnia pośpiech był tak duży, że doszło do opóźnień w rozpoczęciu sprzedaży.

Jak działa kontrola

BAZG odpowiada za kontrole drogowe na granicach, podczas gdy policja jest odpowiedzialna za kontrole na terenie Szwajcarii. „Jeśli kierowca nie ma naklejki samoprzylepnej na samochodzie, odpowiednia tablica rejestracyjna jest porównywana z bazą danych zarejestrowanych tablic rejestracyjnych za pomocą aplikacji mobilnej”, wyjaśnia Venetz. Nie wiąże się to z żadną dodatkową pracą. Zostało to również potwierdzone przez policję kantonalną w Zurychu, Bernie i Bazylei-Stadt.

Dopóki konieczne będzie sprawdzanie zarówno winiet fizycznych, jak i elektronicznych, tak zwane skanery tablic rejestracyjnych nie będą opcją. Berneńska policja kantonalna potwierdza natomiast,  że używanie tego typu skanerów również nie jest planowane w przyszłości. 

Fizyczna winieta będzie dostępna do…

Zgodnie z ustawą o opłatach za korzystanie z dróg krajowych winieta samoprzylepna ma być oferowana do momentu, gdy jej udział w sprzedaży wszystkich winiet spadnie poniżej 10%. Dopiero wtedy winieta samoprzylepna może zostać zniesiona. 

Oto zalety

E-winieta jest szczególnie atrakcyjna dla kierowców ze zmiennym numerem rejestracyjnym (Wechselnummer), ponieważ jest powiązana z numerem rejestracyjnym, a nie z pojazdem, jak wcześniej. E-winieta jest również praktyczna w przypadku zakupu nowego pojazdu w ciągu roku. Eliminuje również problem zdrapywania naklejki z szyby, co denerwowało wielu kierowców.

Jak kupić e-winietę?

Cena sprzedaży pozostaje niezmieniona i wynosi 40 franków – zarówno w przypadku e-winiety, jak i winiety samoprzylepnej – przynajmniej w przypadku zakupu e-winiety za pośrednictwem oficjalnego portalu BAZG. Inni dostawcy czasami pobierają dodatkowe opłaty operacyjne. W formularzu dostępnym online wystarczy wpisać typ pojazdu, kraj rejestracji i ważną tablicę rejestracyjną. 

Uwaga! Nie ma jednak możliwości wymiany winiety samoprzylepnej na e-winietę. Jeśli kierowca zostanie złapany na autostradzie bez winiety, będzie musiał zapłacić 200 franków kary. 

 

Źródło: Blick

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!