400.000 pracowników może być szczęśliwych. Po intensywnych negocjacjach partnerzy społeczni doszli do porozumienia w sprawie nowej zbiorowej umowy o pracę (GAV) w zakresie pracowników leasingowych na kolejne cztery lata. Jest ono stosowane wobec 400.000 pracowników tymczasowych rocznie, co czyni go układem taryfowym pracy o największym zasięgu w Szwajcarii.
Kluczowe punkty nowego GAV
Układ zapewnia wyższe płace minimalne (+3,2% w 2024 roku) z automatyczną kompensacją inflacji na nadchodzące lata. Partnerzy społeczni zwracają się obecnie do Rady Federalnej o ponowne uznanie układu zbiorowego pracy za ogólnie wiążący. Oznacza to, że może on w dalszym ciągu wnosić istotny wkład w ochronę szwajcarskich płac i warunków pracy.
Tak piszą we wspólnym oświadczeniu największe szwajcarskie związki zawodowe, takie jak Unia, Syna czy Sngestellte Schweiz, a także Swissstaffing, czyli stowarzyszenie pracodawców świadczących usługi personalne oraz stowarzyszenie handlowe. Ci partnerzy społeczni zwracają się obecnie do Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (Staatssekretariat für Wirtschaft – Seco) o uznanie nowego GAV dla pracowników leasingowych za ogólnie obowiązujący od 1 stycznia 2024 roku na cztery lata.
Uwzględniono inflację w latach 2021 i 2022
Od 2024 roku wprowadzona zostanie automatyczna korekta inflacyjna płac minimalnych dla wszystkich kategorii (niewykwalifikowani, średniowykwalifikowani i wykwalifikowani pracownicy). Dodatkowo uwzględniana będzie ta część inflacji w latach 2021 i 2022, która nie została jeszcze skompensowana. Oznacza to, że do 2024 roku płaca minimalna wzrośnie o 3,2%.
Ale kto skorzysta na ulepszonym układzie zbiorowym pracy? Płaca minimalna wypracowana w GAV dotyczy wszystkich pracowników tymczasowych, którzy nie są zatrudnieni w sektorach podlegających własnemu, ogólnie obowiązującym GAV, czyli takich jak sektor opieki zdrowotnej, budownictwo, sprzedaż/handel detaliczny lub branża hotelarsko-gastronomiczna.
W europejskim kontekście politycznym układ zbiorowy pracy, który obowiązuje od 2012 roku, dzięki swojemu statusowi jako ogólnie obowiązującego, wnosi istotny wkład w ochronę szwajcarskich warunków płac i pracy.
Źródło: Blick