Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Brakuje rąk do pracy

84% firm w Niemczech skarży się na brak wykwalifikowanych pracowników

fachowiec, budowlaniec, pracownik budowlany, wykwalifikowany pracownik, budowa, mężczyzna, kask
Foto: Freepik
Bezrobocie w Niemczech rośnie nieprzerwanie od kilku lat, jednak ten trend dotyczy tylko określonej części rynku pracy. Jednocześnie inna jego część zmaga się z zupełnie przeciwnym problemem, ponieważ coraz bardziej cierpi z powodu poważnego niedoboru wykwalifikowanych specjalistów, co coraz częściej staje się trwałą przeszkodą w funkcjonowaniu wielu firm.

Coraz trudniej o pracowników w Niemczech

Wiele firm intensywnie szuka odpowiednich pracowników. Dlatego brak fachowców wciąż należy do największych problemów w Niemczech. Zgodnie z badaniem Instytutu Badań Rynku Pracy i Zawodów (IAB), aż 84% firm zmaga się obecnie z brakiem wykwalifikowanego personelu. Problem ten występuje we wszystkich branżach. Jak podkreśla badacz IAB, Michael Oberfichtner, jest on najczęściej wymienianym wyzwaniem.

Dodatkowo firmy wskazują na inne trudności. Są to między innymi wysokie koszty pracy oraz duża liczba nieobecności z powodu choroby. Potwierdzają to dane z panelu badawczego IAB.

Niepokojący jest fakt, że dwie trzecie firm nie wierzy, że w przyszłości znajdzie wystarczająco dużo wykwalifikowanych pracowników. Szczególnie wyraźnie widać to w budownictwie. Tylko jedna czwarta firm w tej branży nie przewiduje trudności.

Wiele firm próbuje przeciwdziałać problemowi. Wprowadzają szkolenia, rozwijają kadry i starają się ułatwiać łączenie pracy z życiem rodzinnym. Nie wiadomo jednak, czy te działania wystarczą na dłuższą metę.

Rosną koszty pracy w Niemczech

Tylko 5% z 15 tysięcy ankietowanych firm uważa, że zatrudnia zbyt dużo pracowników. Dotyczy to głównie przemysłu, który cierpi przez słaby eksport i wyzwania transformacji energetycznej – wyjaśnia badaczka IAB Ute Leber.

W 2023 roku 55% firm skarżyło się na wysokie koszty pracy. To wzrost o 12 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2022. Najczęściej narzekały firmy przemysłowe oraz te z handlu hurtowego i detalicznego.

W przypadku prostych prac, takich jak pomocnicze, niedobór pracowników jest mniejszy, ale nadal zauważalny. Co trzecia firma ma trudności z rekrutacją do takich stanowisk. Najbardziej dotknięte są branża hotelarsko-gastronomiczna, usługi ochroniarskie, pośrednictwo pracy, rolnictwo i górnictwo.

Źródło: Spiegel

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

W 2021 wiele dni wolnych od pracy przypadło w weekend. W tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej i

Osobiste doradztwo w placówce, bankowość internetowa czy prowadzenie konta poprzez aplikację – wymagania klientów co do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego

Zobacz jeszcze to!