Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: AMS blokuje coraz częściej świadczenia bezrobotnym

Austriacki urząd pracy coraz częściej blokuje świadczenia bezrobotny. W skrajnych przypadkach muszą oni przeżyć za 215 euro miesięcznie.

Liczba osób, na które nałożono blokady świadczeń wzrosła z 4874 w 2017 roku do 6289 w 2018 roku. Bezrobotni otrzymują blokady z AMS-u, gdy nie pojawiają się na wcześniej umówionych rozmowach o pracę bez podania powodu lub odmawiają podjęcia pracy. W takiej sytuacji zasiłek dla bezrobotnych zostaje zablokowany na sześć tygodni, a w razie powtórzenia się sytuacji na osiem tygodni. Oznacza to, że bezrobotni z blokadą od AMS-u otrzymują jedynie 25% Mindestsicherung, czyli około 215 euro miesięcznie.

Austriacki Caritas podkreśla, że w takiej sytuacji bezrobotni popadają w długi, co kończy się nierzadko eksmisją, a co za tym idzie znacznym spadkiem szans na znalezienie pracy. Natomiast wzrost nałożonych blokad da się łatwo wytłumaczyć. Ze względu na dobrą sytuację gospodarczą na chętnych do pracy czeka więcej posad niż dotychczas, co z kolei oznacza więcej odmów ze strony szukających zatrudnienia.

Warto wpomnieć, że jakiś czas temu AMS poinformował, że od 2020 roku zostanie wprowadzony algorytm, który będzie automatycznie obliczał szanse bezrobotnych na znalezienie pracy. Będzie on tworzył prognozy zawodowe i przypisywał osoby bez zatrudnienia konkretnym kategoriom na podstawie wieku, płci, obywatelstwa, dotychczasowych miejsc pracy, miejsca zamieszkania i  wykształcenia. Nie jest jednak pewne, jaką wartość będą miały poszczególne czynniki. Niektórzy obawiają się więc, że kobiety, samotni rodzice, obcokrajowcy i mieszkańcy Wiednia (ze względu na napiętą sytuację na rynku pracy w stolicy Austrii) mogą mieć gorsze szanse na znalezienie pracy.

Więcej na ten temat:

Sperrfrist: 8 pytań i odpowiedzi o okresie wstrzymania zasiłku w Austrii

Źródło: heute

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!