Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria ciągle atrakcyjna dla małych firm

Badanie instytutu badań gospodarczych ZEW pokazuje, w którym kraju warunki prowadzenia małych przedsiębiorstw są najlepsze. W kategorii regulacji prawnych Austria uplasowała się wyjątkowo nisko.

Wprawdzie wysokość stawek podatkowych jest dla małych przedsiębiorców ważna, lecz to to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. W których obszarach przedsiębiorstwa rodzinne czują się wspierane, a które uprzykrzają im życie? Instytut badań gospodarczych ZEW sprawdził stworzył ranking państw najbardziej przyjaznych firmom. Wprawdzie w ciągu ostatnich dwóch lat Austria spadła o jedno miejsce, lecz ciągle jest stosunkowo atrakcyjna dla badanych firm. Na pozycję w rankingu składają się punkty w sześciu kategoriach – od podatków, przez koszty pracy i energii, aż po jakość infrastruktury.

W kategorii cen prądu Austria uplasowała się na 8 miejscu, dzięki czemu jest o wiele tańsza od Niemiec czy Włoch. Ta sama lokata przypadła Austrii także w kategorii bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Według badaczy ZEW w zeszłym roku w Austrii zabrakło prądu na 52 minuty. Najgorzej wypadła tutaj Kanada, gdzie wynik wyniósł aż 9 godzin. Szwajcaria uzyskała najlepszy wynik w kategorii złożoności systemu podatkowego, przedsiębiorstwo rodzinne spędza bowiem jedynie 63 godziny rocznie na spełnieniu swoich obowiązków podatkowych. W Austrii czas ten wydłużył się do 131 godzin, co zapewniło państwu 8 miejsce.

W jednej z kategorii Austria uplasowała się aż na końcu listy. W przypadku regulacji prawnych, czyli przykładowo zakładania formy czy zwolnień, mali przedsiębiorcy w kraju mają przed sobą o wiele więcej trudności niż w innych krajach.

Warto wspomnieć, że Polska w najnowszym rankingu uplasowała się tuż za alpejską republiką wyprzedzając m.in. Niemcy, Belgię, Hiszpanię czy Włochy.

Kraj

Miejsce w 2018 roku

Miejsce w 2016 roku

Szwajcaria

1

1

Wielka Brytania

2

3

USA

3

4

Kanada

4

2

Holandia

5

5

Finlandia

6

6

Szwecja

7

8

Dania

8

7

Czechy

9

11

Irlandia

10

9

Austria

11

10

Polska

12

13

Belgia

13

15

Węgry

14

17

Portugalia

15

18

Niemcy

16

12

Słowacja

17

14

Japonia

18

16

Francja

19

19

Hiszpania

20

20

Włochy

21

21

Źródło: ZEW

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!