Do 7500 świstaków corocznie odstrzeliwanych jest w Austrii. Mimo tego, że w niektórych landach, jak na przykład Styrii, zwierzaki muszą być przez samych myśliwych osiedlane, a nawet są uważane za gatunek wymarły.
Życie świstaka nie jest łatwe. Zwłaszcza łowcy trofeów polują na urocze gryzonie, aby je wypchać. Tradycyjnie ich tłuszcz jest przetwarzany na maści na stawy, ścięgna i bóle mięśni, albo zwierzę ląduje na talerzu. Co więcej, globalne ocieplenie również jest problemem dla tego bystrego zwierzaczka.
Trzeba konkretnie określić co i jak
Dachverband Jagd Österreich ma oczywiście oświadczenie o polowaniu na świstaki, które podlega rządowemu planowi strzelania. „Szczególnie w Tyrolu szacuje się, że około 52 000 zwierząt może podkopywać wieże telegraficzne, domy, stoki narciarskie i pastwiska łąkowe, powodując znaczne szkody. Na tych obszarach ważne jest, aby każdego roku odstrzelić około 4000 świstaków”, wyjaśnia zastępca sekretarza generalnego Lutz Molter z Jagd-Austria.
Społeczne żądania dotyczące federalnej ustawy łowieckiej wymagają zdefiniowania gatunków, na które można polować w całej Austrii, zgodnie z kryteriami ekologicznymi. Świstaki są bardzo popularne wśród wędrowców, ale niestety – w wypchanej formie – także wśród łowców trofeów. W Austrii zabija się około 7000 świstaków rocznie, a w 2016 roku udokumentowano największy odstrzał – 7684 zwierząt.
Najsilniejsze świstaki nie powinny ginąć
Łowcy świstaków mogą zarezerwować pakiety i wybrać spośród różnych organizatorów łowieckich, którzy promują polowanie na „dojrzałe i silne” świstaki. Jednak najsilniejsze i najbardziej męskie zwierzęta są kluczem do przetrwania grup rodzinnych i nie powinny być ścigane.
Zabijanie troskliwych ojców świstaków zwiększa zimową śmiertelność pozostałych członków rodziny. Szczególnie okrutne jest to, że jeśli postrzelony świstak ucieknie do kryjówki i tam umrze, jego rodzina musi opuścić kryjówkę i nie będzie miała okazji wykopać nowej późną jesienią. „Polowanie na świstaki jest motywowane ekonomicznie i nieuzasadnione ekologicznie. Niemcy już zaprzestały polowania na te społeczne gryzonie. W Austrii świstaki mają tylko trzy miesiące spokoju bez polowania”, mówi Rudolf Winkelmayer.
Quelle: heute