Austriacki rynek pracy obcokrajowcami stoi

Rynek pracy w alpejskim kraju zmienia się w ekspresowym tempie. Równie szybko rośnie liczba zatrudnionych, która dzięki imigracji przekroczyła 4 mln pracowników.

Rynek pracy w Austrii jest coraz starszy, coraz bardziej międzynarodowy i z coraz większym udziałem kobiet – tak wynika z raportu AMS, który przeanalizował ostatnie 10 lat. Podaż siły roboczej zwiększyła się od 2009 roku aż o 452 tys. osób i przekroczyła po raz pierwszy w historii 4 mln osób. Wzrost jest jednak nierówny, aż 82,5% nowopowstałych stanowisk trafiło bowiem do osób bez austriackiego obywatelstwa. Dodatkowa siła robocza pochodziła w ciągu ostatnich 10 lat w większości z krajów, które dołączyły do Unii Europejskiej w 2004 roku, szczególnie z Węgier (75 tys.). 81 tys. osób pochodziło z państw nie należących do UE, z których połowa miała status uchodźcy. Duży napływ zauważono także z Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Co ciekawe, aż 31 tys. Niemców znalazło zatrudnienie na terenie Austrii.

Z prognozy firmy Synthesis wykonanej na zlecenie AMS-u wynika, że napływ imigrantów zarobkowych zmniejszy się w ciągu kolejnych 10 lat. Szacuje się, że rocznie będzie powstawać 41.700 nowych miejsc pracy, które w 90% zostaną objęte przez osoby z tłem migracyjnym. Silny napływ z innych krajów widoczny jest także w statystykach bezrobotnych. Podczas gdy w 2018 roku pośród osób z obywatelstwem austriackim liczba bezrobotnych wzrosła w sposób znikomy do 216 tys., liczba poszukujących pracy w Austrii a niebędących Austriakami zwiększyła się w ciągu ostatnich 10 lat aż dwukrotnie.

Rynek pracy w Austrii zmienia się także pod innymi względami. Podczas gdy liczba osób poniżej 25 roku życia spadła o 11%, ilość pracujących powyżej 50 roku życia zwiększyła się aż o 69% (459 tys. osób). W ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się także ilość osób z wykształceniem podstawowym z 41% do 37%, a ilość osób z wykształceniem wyższym wzrosła do 18%. Na rynku pracy wzrosła także liczba kobiet, jednak ze względu na duży napływ mężczyzn z innych krajów wynik procentowy wyniósł jedynie 46,3%.

Źródło: kurier / AMS

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!