Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Zysk z rzeczy używanych

Austriacy zarabiają miliony na sprzedaży rzeczy używanych

austria, sprzedaż rzeczy używanych, aktualności, aktualności Austria, sprzedaż rzeczy używanych Austria, zarobek na rzeczach używanych, rynek second-hand Austria, platformy sprzedażowe Austria, Willhaben Austria,
Zdjęcie: freepik
Austriacy zarabiają spore pieniądze na sprzedaży używanych produktów. Z pomocą platform takich jak Willhaben osiągają rocznie łączny dochód w wysokości 600 milionów euro. Austriacy szczególnie chętnie sprzedają ubrania i książki. 

Średnio każdy prywatny sprzedawca zarabia rocznie prawie 240 euro. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Johanna Keplera (JKU) w Linzu. Według ankiety 37 procent Austriaków sprzedało w ciągu ostatnich 12 miesięcy używane przedmioty. 

Austria plasuje się tym samym w górnej trzeciej części rankingu Eurostatu dla 27 krajów UE. „Pionierami ruchu second-hand są przede wszystkim młodsze pokolenia Y i Z” – twierdzi Ernst Gittenberger z Instytutu Handlu, Sprzedaży i Marketingu JKU. 

Znajduje to również odzwierciedlenie w wynikach badania. Około połowy osób z pokoleń Y i Z sprzedaje przedmioty za pośrednictwem serwisów Willhaben, Vinted i podobnych. W przypadku pokolenia baby boomers jest to tylko co piąta osoba.

Na aukcje często trafiają ubrania

Od czasu pandemii koronawirusa sprzedaż internetowa przeżywa boom. Często odsprzedawana jest odzież. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 procent Austriaków zarabiało na odzieży i obuwiu. Kolejne pod względem popularności były książki i czasopisma (12 procent).

Niecała jedna dziesiąta mieszkańców sprzedawała używane meble, artykuły ogrodnicze, komputery i telefony komórkowe. Według badania zarabianie pieniędzy na rzeczach, które nie są już potrzebne, jest „ważnym aspektem pobocznym” sprzedaży rzeczy używanych. Jednak kluczowe znaczenie ma również idea zrównoważonego rozwoju i „zrobienie miejsca”.

Austriacy często uważają sprzedaż za uciążliwą

Z ankiety internetowej przeprowadzonej przez JKU wśród 1035 osób wynika jednak, że sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych jest często postrzegana jako uciążliwa i czasochłonna. Wynika to z faktu, że potencjalni nabywcy mają tendencję do znacznego negocjowania cen lub nie kontaktują się po zawarciu umowy.

Źródło: krone

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Підприємець може мотивувати своїх працівників і зміцнити лояльність до компанії за допомогою додаткових виплат (так званих Einmalzahlung). Що для цього

Tylko w 2024 roku rząd federalny zarezerwował 44 miliardy euro dla odbiorców zasiłku obywatelskiego Bürgergeld. Standardowa stawka wzrośnie wówczas z

Zobacz jeszcze to!