Od kwietnia stacje benzynowe w Austrii bez większych ceregieli przestawiły się z benzyny premium E5 na E10. W przypadku E10 do paliwa kopalnego dodaje się 10% bioetanolu wytwarzanego z produktów rolnych i odpadów organicznych.
Odgórny nakaz
Powodem stopniowego wprowadzania jest nowelizacja rozporządzenia paliwowego, która obowiązuje od początku 2023 roku. „E10 jest dostępny na prawie wszystkich austriackich stacjach benzynowych” – powiedziała w środę Hedwig Doloszeski, dyrektor zarządzająca Stowarzyszenia Przemysłu Olejów Mineralnych (WKÖ-Fachverband der Mineralölindustrie). Duże sieci stacji benzynowych, w tym BP i OMV, przeszły w kwietniu na E10. Jednak klasyczna benzyna super jest również nadal dostępna.
Należy ograniczyć emisje gazów cieplarnianych
Zwiększenie domieszki bioetanolu w benzynie z 5 do 10% jest zakotwiczone w rządowym programie turkusowo-zielonego rządu federalnego na lata 2020-2024. Nowelizacja rozporządzenia paliwowego nie nakazuje wprost wprowadzenia E10, ale ustawa zobowiązuje operatorów stacji paliw do stopniowego ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Oznacza to, że w niektórych przypadkach nie można już liczyć na inne możliwości redukcji, a jedyną alternatywą pozostawioną stacjom paliw jest wprowadzenie E10.
Organizacje ochrony środowiska zawsze krytykowały stosowanie E10 i zwracały uwagę, że „rośliny energetyczne” do produkcji bioetanolu wypierają coraz więcej obszarów upraw żywności na całym świecie. „Jedzenie powinno znajdować się na naszych talerzach, a nie w zbiorniku paliwowym” — mówi Sebastian Theissing-Matei z Greenpeace Austria. Zamiast „biopaliw” potrzebny jest zrównoważony zwrot w transporcie w Austrii i Europie, w tym przyspieszona ekspansja usług transportu publicznego i znaczne ograniczenie zmotoryzowanego transportu prywatnego i podróży lotniczych.
Nieco droższa domieszka
W okresie poprzedzającym wprowadzenie E10 spekulowano na temat wyższych cen benzyny premium. „Ceny oparte są na notowaniu E10, które jest tylko nieznacznie wyższe niż notowanie E5” – powiedział dyrektor zarządzający stowarzyszenia handlu olejami mineralnymi. „Należy jednak zauważyć, że o kształtowaniu się cen na stacjach paliw decyduje kilka różnych czynników, w szczególności podaż i popyt”.
Austria może sama pokryć swoje zapotrzebowanie na bioetanol. Krajowa grupa owocowo-skrobiowo-cukrowa Agrana od 2008 roku prowadzi dużą fabrykę bioetanolu w Pischelsdorf (Dolna Austria) i produkuje etanol ze skrobi zawartej w ziarnach paszowych (kukurydza, pszenica), a zawartość białka jest wykorzystywana do produkcji paszy białkowej.
Źródło: kurier