Bez znajomości języka trudniej znaleźć pracę

 

Analiza firmy LAL, która zajmuje się prowadzeniem kursów językowych wykazała, że w przypadku co drugiej oferty pracy, gwarancją zatrudnienia jest znajomość języka obcego.

Jaki język jest dla pracodawcy najważniejszy? W przypadku firm niemieckich, prócz niemieckiego, pracodawcy w 87% deklarują, że jest to angielski. 5% ofert pracy odnosiło się do języka francuskiego. Jeszcze mniej do hiszpańskiego, włoskiego, holenderskiego czy polskiego. 2% ofert było z kolei związanych z znajomością arabskiego, chińskiego, rosyjskiego czy japońskiego.

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, mamy także i tutaj do czynienia z różnicami w poszczególnych branżach. Przykładowo, język angielski jest wymagany w znakomitej większości ofert pracy związanych z zawodem prawniczym czy w naukach przyrodniczych.

Szukając przykładowo zatrudnienia w marketingu i/lub sprzedaży w Niemczech, należy się liczyć z tym, że trudno będzie nam znaleźć oferty odnoszące się tylko do znajomości języka niemieckiego. Nie może to jednak w żadnym wypadku dziwić, bowiem osoby zatrudnione w tej branży są w ciągłym kontakcie z klientem, nie tylko niemieckim. Dlatego też pracodawcy wymagają od kandydatów najczęściej również znajomości języka angielskiego.

Co ciekawe, analiza LAL wykazała, że w Niemczech mamy do czynienia z branżami w których zupełnie wystarcza znajomość niemieckiego. Zaliczają się do nich służba cywilna oraz medyczna. W przypadku opiekunów i opiekunek tylko w 5% wszystkich ofert pracy, pośród wymagań znajdzie się znajomość języka angielskiego.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!