Bezrobotni w Austrii otrzymują za mało pieniędzy?

Bezrobocie w Austrii

Z najnowszych danych wynika, że 97% bezrobotnych żyje na granicy ubóstwa. Czy zatem AMS powinien wypłacać więcej pieniędzy?

Obecnie każda osoba bez pracy otrzymuje 55% swojego poprzedniego wynagrodzenia netto. Kto np. z powodu pandemii po roku nadal nie znalazł zatrudnienia kwalifikuje się do zasiłku pomostowego (niem. Notstandshilfe) i otrzymuje od 92 do 95% zasiłku dla bezrobotnych (niem. Arbeitslosengeld). Teraz eksperci ostrzegają, że jeśli bezrobocie trwa jeszcze dłużej, wzrasta ryzyko życia poniżej granicy ubóstwa. W związku z tym Austriacka Izba Pracownicza (Arbeiterkammer), związki zawodowe oraz AMS domagają się podwyżek zasiłków o…70%. Minister pracy nie zgadza się na to, bowiem sądzi, iż przez to spada chęć znalezienia pracy. Rozważane jest nawet obniżenie zasiłku dla bezrobotnych.

Jednak z najnowszych danych instytutu SORA wynika, że 9 na 10 bezrobotnych żyje obecnie poniżej granicy ubóstwa, gdyż otrzymują mniej niż 1 200 euro miesięcznie. Obecna granica ubóstwa wynosi natomiast 1 328 euro. W związku z tym prezydent ÖGB Wolfgang Katzian domaga się natychmiastowego podniesienia zasiłku dla bezrobotnych. Jednak okazuje się, że wiele osób jeszcze przed zwolnieniem z pracy żyło w ciężkich warunkach. Natomiast nawet 63% pracowników zarabia mniej niż 1 400 euro netto. Dodatkowo w kwestii wynagrodzeń nadal widać różnice pomiędzy płciami. Nie mniej jednak, w niektórych branżach wynagrodzenia są tak niskie, że nawet w przypadku pracy w pełnym wymiarze godzin istnieje ryzyko ubóstwa. Problem dotyczy przede wszystkim sektora produkcji i usług.  

Źródło: heute

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!